Jak naladit televizi - vše, co potřebujete vědět

Jak naladit televizi - vše, co potřebujete vědět

S příchodem počítačů, tabletů a chytrých telefonů by se zdálo, že televize a jejich oblíbenost opadla. Avšak opak bude možná pravdou. V minulém roce Asociace televizních organizací zjistila, že 92 % českých domácností vlastní alespoň jednu televizi. Náš český národ tedy stále rád odpočívá u seriálu, zpráv nebo filmu. Co ale dělat v případě, že ji chcete naladit nebo nefunguje signál?

Nejprve vyberte správnou televizi

Na trhu dnes existuje mnoho druhů televizí s širokou nabídkou moderních funkcí. Na své si tak dojde úplně každý! Otevřete krabici, vyberte pro zařízení vhodné místo a pojďme se podívat, jak ho zprovoznit...

A teď to zapojení...

Úvodní manipulace je důležitá, aby veškeré nastavení proběhlo v pořádku a hlavně také proto, aby televize dlouho a bezpečně fungovala.

Od roku 2019 funguje v České republice vysílání DVBT-T2. Do té doby byl používaný DVB-T standard, který se ale ukázal jako zastaralý. A o co vlastně jde? Logicky se jedná o vyšší kvalitu digitálního televizního vysílání, které funguje skrze pozemní vysílače. Napadá vás asi otázka, v čem že spočívá to zlepšení. Velmi zjednodušeně řečeno, když sledujete váš oblíbený pořad, má lepší obraz i zvuk, než tomu bylo v minulosti.

A jaký je postup při nastavování? Vždy si pečlivě přečtěte příručky zakoupeného zařízení. Tam byste se měli dozvědět, jestli set-top box disponuje parametrem označeným jako DVB-T2/HEVC. Jestli ale TV už nějakou dobu vlastníte, a chcete se přesvědčit, že máte opravdu nainstalované DVBT-2, pusťte si nějaký program od České televize. Zkontrolujte, zda za logem uvidíte zkratku “HD”. Měla by tam být, a pak je všechno v pořádku.

Věnujte pozornost anténě

Rozlišují se dva druhy. Oba dva mají společné to, že potřebujete koaxiální kabel. Jinak se ale liší a zde zjistíte, jakým způsobem.

První typ představuje pokojová anténa, která vám postačí, pokud bydlíte ve velkém městě nebo žijete blízko vysílače. Záleží na vašem místě bydliště. Tuto informaci zjistíte na daném obecním úřadě nebo na internetu. Při jejím pořizování se přesvědčte, že si anténa poradí i s příjmem signálu DVB-T2.

Co se týče umístění, určitě vyzkoušejte různá místa v domácnosti. Základní pravidlo zní, abyste ji umístili co nejblíže k oknu a vysoko nad zemí. Jde ale o velice individuální věc, proto trpělivě zkoušejte. Přibližujte a oddalujte od televize, nábytku a zkrátka vnímejte, jak jste při umístění byli úspěšní.

Pokud vám ale ta pokojová nevystačí, zbývá druhý typ - venkovní anténa. Jak už název napovídá, tu neumístíte doma. No a protože bude venku, tak první krok je, že se ujistíte, aby konektor měl kryt proti dešti. Při umisťování této antény dbejte v první řadě na vaši bezpečnost. Hlavní myšlenka zde zní, abyste ji natočili směrem k vysílači. Dávejte pozor, aby propojení proběhlo bez problému, tedy aby mezi anténou a vysílačem nebyly žádné rušivé elementy.

Může se stát, že vlastníte více než jednu televizi. Potom máme dobrou zprávu - nepotřebujete více antén. Postačí, když si koupíte tzv. rozbočovač s daným počtem výstupů. Tak napojíte všechna zařízení.

Nezoufejte v případě, že vám zařízení nefunguje tak, jak by se očekávalo. Pokud hlásí, že nechytá signál, zkuste zkontrolovat kabel, který propojuje set-top box s vaší televizí. V lepším případě stačí “domáčknout” kabel. Pokud to ovšem nepomůže, budete muset vodič nebo set-top box vyměnit.

Bez antény to jde taky

Existuje také varianta, kdy o žádné anténě a DVBT-T2 nebudete muset přemýšlet. Tato varianta se nazývá televize po internetu. Uvidíte tak nejen pořady v reálném čase, ale můžete brouzdat také do archivu. Mnozí určitě ocení přetáčení reklam, pokud pořad v televizi již běží a vy si jej pustíte o něco později. Toto funguje většinou na měsíčním předplatném.

Programy

Práci s anténou jste již zvládli, tak zbývá poslední krok - naladit programy. Pokud máte DVB-T2, mělo by to jít už velmi jednoduše.

Naladění programů na televize s DVBT-T2

Pokud máte televizi s DVBT–T2, stačí jen vstoupit v nabídce vašeho televizoru do položky MENU -> vyhledat sekci NASTAVENÍ/SETTING -> zvolit funkci LADĚNÍ/TUNE a poté vám doporučujeme vybrat možnost MANUÁLNÍ LADĚNÍ/MANUAL. To po vás bude vyžadovat zadání čísla kanálu v místě příjmu. Toto číslo zjistíte na internetu na stránkách ČTÚ.

Můžete ale zvolit i variantu AUTOMATICKÉ LADĚNÍ/AUTOMATIC. Zde sice nemusíte žádný údaj zadávat, ale dojde k naladění všech dostupných kanálů v místě příjmu. Jde tedy o způsob pomalejší, kdy se vám navíc mohou naladit i kanály, o které nemáte zájem, a dříve naladěné kanály budou zrušeny. Pokud však máte tzv. "chytrý televizor" a kvalitní připojení k internetu, můžete přijímač připojit k síti a rozšířit si programovou nabídku o tzv. hybridní vysílání (HbbTV), jehož prostřednictvím se lze dostat k archivu pořadů jednotlivých televizních stanic, video bonusům, speciálním televizním kanálům a doplňkovým službám přímo na vaší televizní obrazovce.

Naladění TV přes vaši vlastní anténu

Pokud používáte svoji vlastní anténu, ať už venkovní na střeše nebo za oknem, případně pokojovou, nebudete muset v souvislosti s přechodem na nové televizní vysílání DVB-T2 ve většině případů se pravděpodobně nic měnit. Vaše programy zůstanou na stejném místě tak, jak je máte rádi.

Ať vydrží co nejdéle…

Skvělá práce! Všechno jste zvládli. Nyní vám ale začne vrtat hlavou, jak dlouho taková televize vydrží? Určitě záleží na kvalitě produktu a víte, že životnost televize také ovlivníte vy svým používáním? Přeci jen se nejedná o obyčejnou věc, kterou chceme kupovat každý týden.

První rada zní, vypněte ji kdykoliv, když se zrovna nikdo nedívá. Určitě se najdou domácnosti, kde třeba seriály tvoří kulisu při vaření nebo posezení s kamarády. Pomůže také snížení jasu na 60 až 70 %. Zkrátka využívejte své zařízení efektivně a chytře, jen když opravdu chcete. Tak se pohodlně usaďte a užijte si to!

Publikováno: 06. 05. 2022

Kategorie: Technika

Autor: Adam