Zlato je efektivní nástroj pro boj s plíživou inflací

Zlato je efektivní nástroj pro boj s plíživou inflací

Sem tam se ještě objeví zprávy o tom, jak někdo vyhodil polštář i s úsporami v něm schovanými. Drtivá většina Čechů už ale naštěstí chápe, že schovávat úspory pod polštářem není zrovna nejrozumnější z hlediska inflace. Peníze tam pouze ztrácí na hodnotě. Na spořicím účtu nebo termínovaném vkladu se s nimi ovšem děje úplně to samé. Češi byli v investování vždy konzervativní a spousta z nich si tento nešvar zachovává dodnes. Peníze rádi vkládáme na spořicí účty a jsme přesvědčeni, jak chytře s nimi vlastně nakládáme. Jenže opak je pravdou.

Který investiční produkt nabídne vyšší zhodnocení, než je míra inflace?

Zhodnocení peněz na spořicím účtu bývá mizivé, častokrát kolem jednoho procenta nebo i méně. Inflace je přitom mnohem vyšší. Letos v srpnu se meziročně dostala na 4 %, což je rekord od roku 2008. Na spořicím účtu s úrokem 1 % tedy peníze ztrácí na hodnotě o něco pomaleji, než kdyby vám ležely pod polštářem, ale stále ztrácí. Kdo chce peníze před inflací ochránit, ten musí najít investiční způsob s vyšším úrokem, než je míra inflace. Nad čtyři procenta se nedostávají většinou ani termínované vklady, ani podílové fondy. Poměrně spolehlivě na ochranu peněz fungují nemovitosti, jenže k jejich nákupu musíte mít našetřené miliony. Akcie nabízí zhodnocení velmi lákavé, pro běžného nezkušeného investora je však riziko příliš vysoké. Z investičních nástrojů tedy zůstává prakticky jediné – investiční zlato.

Zlato je spolehlivý uchovatel hodnoty

Cena zlata stále roste s podobnou jistotou jako například cena nemovitostí. Stejně jako nemovitosti je vhodné spíš jako dlouhodobější investice, odborníci často mluví o sedmi letech. Podmínkou to ale není, můžete ho prodat klidně za rok. Pravděpodobně na něm nevyděláte velké peníze (i když i k tomu sem tam nárazově dojde), avšak jistojistě své peníze ochráníte před inflací a ztrátou hodnoty. Podobně samozřejmě rostou i ceny dalších drahých kovů. Lákavě vypadá třeba stříbro, stříbrné mince a slitky. Jediné zlato je však osvobozeno od platby DPH, což z něj činí nejvýhodnější možnost investice. Při koupi investičního stříbra tedy obchodník odvádí 21 % do státní kasy a vy vlastně o tuto částku přeplácíte.

Do zlata lze investovat libovolné množství peněz

Mnoho Čechů stále žije v domnění, že do zlata si mohou dovolit investovat jen ti nejbohatší. Vůbec tomu tak není, ba naopak. Nejlevnější zlaté mince a slitky se dají sehnat zhruba od 1500 Kč. Odborníci dokonce radí nakupovat zlato raději postupně po menších slitcích než investovat statisíce naráz do velkého slitku. Postupným nákupem eliminujete vliv cenových výkyvů zlata. Nejmenší zlaté slitky za cenu 1500 Kč váží 1 gram. Češi rádi kupují tyto malé slitky o hmotnosti 1-5 gramů a není na tom vůbec nic špatného. Prim hrají zlaté slitky od švýcarské rafinérie Argor Heraeus, ty jsou světově proslulé a levné. Co se týče mincí, hodně se u nás prodávají rakouské mince Wiener Philharmoniker a svatováclavské dukáty. Ty se vyrábí ve stejné ryzosti a velikosti, jak kdysi stanovil český panovník a římský císař Karel IV.

Letos se zájem o investiční zlato zvýšil

Prodejci investičního zlata letos zaznamenávají zvýšený zájem. Češi si tedy vysokou inflaci a nutnost bránit se jí velmi dobře uvědomují. Nejsou jediní, stejně si počínají také Slováci. Ti často jezdí nakupovat do českých prodejen, jak potvrzuje Kamila Bantová ze společnosti Zlaté mince, která má pobočku ve Vsetíně. Zatímco Češi velmi rádi nakupují online, Slováci upřednostňují osobní nákup v kamenné prodejně. Jezdit pro zlato do ČR je pro ně výhodné i navzdory nutnosti převodu měny, ceny u nás máme lepší. Rádi kupují zlaté slitky o váze jedné unce (1 Oz) či vyšší.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Adam