Garážová vrata: jak vybrat ke své spokojenosti?

Garážová vrata: jak vybrat ke své spokojenosti?

Běžnou součástí rodinných domů je garáž která často slouží nejen na parkování auta, ale také jako odkládací prostor a malá dílna. Garážová vrata jsou tak důležitým prvkem, aby byla celá garáž funkční. Garáž je v některých případech také dalším vstupem do domu, který využíváme kvůli pohodlí nebo zkrácení cesty. Z auta nebo třeba zahrady tak můžeme projít přes garáž přímo do domu a nemusíme ho celý obcházet. Garážová vrata proto musí být bezpečná a kvalitní, aby ochránila nejen náš vůz, ale i celý dům. Kromě materiálu, stylu nebo designu se různé typy liší především tím, jak se otevírají a kolik k tomu potřebují místa.
  • Nejpoužívanější jsou garážová vrata sekční, u kterých při otevírání jednotlivé panely zajíždějí po kolejnicích dovnitř garáže pod strop. Před garáží tak není potřeba žádný extra prostor, stěny zůstanou volné pro umístění polic a regálů, nehodí se však do nízkých garáží.
  • Posuvná vrata se otevírají na podobném principu, jen se zasouvají podél zdi. Uvnitř tak musíte počítat s prostorem pro kolejnice, regály tak musí mít od zdi určitý odstup. Velkou výhodou je možnost jen částečného otevření, což využijete především v případech, že garáž je i vstupem do domu.
  • Dvoukřídlá vrata patří mezi klasiku, otevírají se do stran a potřebují tak před garáží určitý prostor. Nehodí se do míst, kde přímo z garáže vyjíždíte na chodník či do silnice.
  • Rolovací hliníková vrata nevyžadují moc velký prostor uvnitř garáže ani před ní, vyrábí se vždy přímo na míru. Fungují na principu, který známe například z rolet, tedy rolují se při otevírání kolem své osy.
Typ otevírání je jedním z hlavních kritérií výběru a měli bychom mu věnovat dostatečnou pozornost. Garáž používáme často denně a i drobný problém se může při častém používání stát nepříjemnou povinností. Při výběru garážových vrat tak myslete i dopředu.

Publikováno: 30. 06. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam