Bez napáječek se žádný chovatel neobejde

Bez napáječek se žádný chovatel neobejde

Chovatelé domácích a tím spíš užitkových zvířat moc dobře ví, že chov není tak jednoduchý. Zeptáte-li se jich, co je k úspěšnému chovu třeba, pravděpodobně vám prozradí hned několik věcí. Neobejdete se bez odborných znalostí, vztahem ke zvířatům a v neposlední řadě i kvalitním vybavením. A právě to vám může chov výrazně usnadnit. Dnes se zaměříme na prvek, bez kterého se chovatel neobejde – napáječky. Vzhledem k tomu, že se blíží zima a kvůli chladnému počasí dochází k zamrzání vody a krmení, je na místě případné komplikace vyřešit s předstihem. Se zamrzlou vodou si hravě poradí vyhřívané napáječky, které jsou ideální do nezateplených stájí a na volná zimoviště. O bezpečnost zvířat se bát nemusíte – provozní napětí vyhřívaných napáječek je z bezpečnostních důvodů jen 24 V. Ohřev zajišťují topné kabely, které jsou vmáčknuty do prolisu na spodní straně misky, případně integrovaným topným tělesem v jejich odlitku. V plastových variantách musí být topná pojistka.

Jak vybrat vhodnou napáječku?

Při výběru napáječky nezapomeňte zohlednit zvíře, pro které napáječku pořizujete. Pro mláďata, menší zvířata a větší dobytek jsou určeny specifické varianty a podobně hraje roli i to, jestli ji bude využívat jedno nebo více zvířat. Běžně se setkáte s: miskovými napáječkami – využívají se pro individuální ustájení dobytka plovákovými napáječkami – využívají se k napájení mladých zvířat, která pijí z hladiny a pro menší skupiny dobytka. míčkovými napáječkami – využívají se v nezateplených stájích a na pastvinách a upotřebíte je během zimy. Jsou určeny pro dobytek. žlaby – ideální pro větší skupiny zvířat, ale opět přihlédněte k velikosti stáda. Zvířata by se u žlabu neměla tlačit. Doporučujeme nerezovou výklopnou variantu, která se velmi jednoduše udržuje.

Napáječky pro specialisty

Napáječky pro koně, ovce, skot i menší zvířata seženete u specializovaného prodejce Kamír & Co s.r.o., který se v oboru pohybuje několik desítek let. Objednat si je můžete z pohodlí domova za příjemné ceny na www.kamir.cz. V širokém spektru napáječek najdete všechny zmíněné typy i jejich vyhřívané alternativy. Foto: sxc.hu