Bungalov nebo patrový dům: Kde se bude vaší rodině lépe bydlet?

Bungalov nebo patrový dům: Kde se bude vaší rodině lépe bydlet?

Koupě pozemku je prvním krokem k vysněnému bydlení. Pokud už takovým prostorem disponujete, čeká vás další náročný úkon – vybrat, v jakém typu domu chcete vlastně bydlet. Ať už je to patrový dům nebo nízký bungalov, oba dva projekty mají své klady i zápory. Jak vybrat ten správný dům, kde budete žít šťastně a vaše děti zde prožijí pěkné dětství?

Vaše přání versus realita

Každý z nás má určitou představu, jak by mělo naše dokonalé bydlení vypadat. Od přání se však nemůže odvíjet všechno. Velkou roli totiž hraje samotný výběr pozemku, který máte k dispozici. Jestliže už je koupený, musí se všechna vaše rozhodnutí odvíjet od něj. Zaměřte se zejména na jeho rozměry. Je úzký a dlouhý nebo spíše rozlehlý? Je ve svažitém terénu nebo se rozkládá na poměrně rovném povrchu? Jak velkou si budete přát zahradu? Chcete bazén? Bude součástí domu i garáž nebo dílna? Pokud je totiž pozemek malý a úzký, bude lepší variantou patrový dům. Umožní vám totiž obývat více prostoru, aniž by nějak výrazně ukrátil zahradu. Samozřejmě i na malém pozemku můžete mít bungalov. Nicméně v něm nejspíše nebude moc místa pro rodinu. Svou roli hraje také terén. Pokud si přejete nízký dům a váš pozemek je spíše svažitý, výstavba nebude možná. Všechny tyto otázky je dobré vyřešit, než si půjdete nechat vypracovat konkrétní projekt rodinného domu.

Myslete na budoucnost

Jestliže plánujete velkou rodinu, dům na to musí být uzpůsobený. Nezapomeňte, že každé z dětí musí mít svůj osobní prostor a postupem času budou vyžadovat soukromí v podobě vlastního pokoje. To lze samozřejmě vyřešit i s nízkým domem, avšak pouze za předpokladu, že jste majiteli opravdu velkého pozemku. To stejné platí, pokud vaše představa do budoucna zahrnuje dvougenerační bydlení. V takovém případě je vždy lepší volbou patrový dům, ve kterém si vaše děti se svou rodinou mohou zřídit svou vlastní obytnou jednotku.

Publikováno: 25. 02. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam