Dřevěnému nábytku zdaleka neodzvonilo. Proč byste jej měli mít doma?

S popularizací plastů začal kvalitní dřevěný nábytek z masivu pomalu ustupovat z tuzemských domácností. To je bohužel obrovská škoda, protože dřevo má oproti konkurenčním materiálům neuvěřitelně mnoho výhod. Na omak je teplejší, dodá interiéru příjemnou atmosféru, a navíc vyniká dlouhou životností. Dřevěný nábytek také není enormní zátěží pro životní prostředí, protože dřevo lze velmi dobře recyklovat.

Jak nábytek prvotně ošetřit?

Dřevěný nábytek na míru si nechte vyrobit pouze u šikovného truhláře. Poctivě vyrobené židle nebo stoly při správné péči vydrží desítky, možná stovky let. Základem úspěchu je prvotní ošetření proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Masivní dřevo je sice hodně odolným materiálem, ale přesto se vyplatí podpořit jej ochrannými prvky a speciálními oleji. Vhodné je používat přípravky na přírodní bázi, aby nedošlo k poškození struktury dřeva vlivem chemikálií.

Jak probíhá průběžná péče?

Základní péčí po pořízení nábytku z masivu však vaše starosti pouze začínají. Aby vám stoly, židle nebo kuchyňská linka vydržely po mnoho desetiletí, je třeba nezapomínat na průběžnou péči. Nábytek alespoň jednou za týden otřete jemným hadříkem a voskovým přípravkem na dřevo. U kuchyňské linky je pochopitelně nutná speciální voděodolná impregnace, aby dřevo vlivem vlhka nenabobtnalo. Samozřejmostí musí být okamžité odstranění veškerých nečistot ihned po jejich vytvoření.

Co je možné ze dřeva vyrobit?

Šikovný truhlář s dlouholetou praxí dokáže z masivního dřeva vyrobit prakticky cokoliv. Velkou výhodou malovýroby je schopnost vyrábět nábytek na míru. Kuchyňské linky na míru jsou sice o něco dražší, ale zase máte jistotu prvotřídních materiálů a také dlouhé životnosti. Ještě před zahájením výroby se s truhlářem pobavíte o vašich představách a finančních možnostech. On pak na základě toho navrhne nejlepší kuchyňskou linku, která bude splňovat vaše přání. Chcete-li udělat interiér vaší domácnosti útulnější, pak byste si měli pořídit dřevěný nábytek na míru. Jeho koupě rozhodně nebudete litovat.

Publikováno: 27. 06. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam