Ekologická neboli zelená energie: Je ohleduplná, ale není dražší

Ekologická neboli zelená energie: Je ohleduplná, ale není dražší

Na otázku, proč se zabývat využíváním energie z obnovitelných zdrojů, existuje rovnou několik odpovědí. Obnovitelné zdroje jsou bezpečnější, šetrnější k životnímu prostředí, pomáhají chránit prostředí před znečištěním, představují krok energetické nezávislosti, máme je k dispozici téměř kdekoliv a mimo jiné nepřispívají ke změnám klimatu. Tzv. zelenou elektřinu můžete odebírat i vy a nezaplatíte za ni o moc více než za elektřinu z produkce uhelné elektrárny. Problematikou energie z obnovitelných zdrojů by se měl zabývat každý, komu záleží na budoucnosti planety. Zelená energiepředstavuje první krůček ke zdravějšímu prostředí, ve kterém žijeme.

Co je to zelená elektřina?

Elektřina je jenom jedna a při používání elektrických spotřebičů nepoznáte, zda pochází z jaderné elektrárny, nebo ji vyrobila turbína pod nádrží. Tak kdo vám dá jistotu, že skutečně platíte za energii, která je ohleduplnější k přírodě? Na dodavatele zelené elektřinydohlíží Operátor trhu s elektřinou a poskytuje koncovým spotřebitelům záruku původu.

Kolik za zelenou elektřinu zaplatíte?

Částku na faktuře určuje dodavatel ekologické elektřiny. Přesto se nemusíte bát, že by elektřina z obnovitelných zdrojů výrazně navýšila vaše pravidelné výdaje. Dobrým příkladem je zelená elektřina E.ON vyráběná výhradně z obnovitelných zdrojů českých producentů. Ročně vás bude stát nejvýše o několik desetikorun více, než běžně platíte. Výrazně šetrnější chod domácnosti za cenu zhruba dvou šálků kávy nezní vůbec špatně.

Kde se ekologická elektřina od E.ONu vyrábí?

E.ON dává spotřebitelům možnost volby. Sami si zvolíte, zda preferujete ekologickou elektřinu ze solární či větrné elektrárny, nebo třeba bioplynové stanice. E.ON elektrickou energii vykupuje od desítek tuzemských výrobců a její původ garantuje certifikátem od Operátora trhu s elektřinou.

Publikováno: 22. 04. 2020

Kategorie: Energie

Autor: Adam