Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Energie

Jak vybrat kvalitní topiva

Při výběru topiva je důležité dbát na kvalitu, ale také původ, složení a cenu tak, aby se vám topení dřevem nebo briketami opravdu vyplatilo a vy jste snížili náklady za topení na minimum. Víte, na co si dát při nákupu pozor? Nechte si poradit.

Proč zvolit ekobrikety

Brikety patří mezi oblíbené ekologické palivo. Dají se použít v krbech a také v kamnech. Výhodou je jejich suchost a možnost použít je k topení ihned. Díky tomu, že jsou předem naporcované, tak s nimi nemáte náročnou práci tak, jako s dřevem. Nejvhodnější nákup dřevěných briket je v létě, protože brikety koupíte za nejnižší ceny. Dbejte však na kvalitu a zvolte si spolehlivého dodavatele.

Jaké druhy briket existují

Kvalitní briketa má vysokou výhřevnost a nízkou popelnatost. Vybrat si můžete kvalitní bukové brikety cihlového tvaru, dřevěné bukové válcesmrkové pelety a také noční kůrové brikety, které jsou vhodné na topení během noci, a to bez nutnosti přikládání. Dřevěné brikety a pelety se liší podle typu použitého dřeva. Na některé z briket se používá tvrdé dřevo, například buk nebo dub. Na pelety se používá měkké dřevo, například smrk, a noční brikety jsou vyrobeny z kůry stromů.

Jak poznat kvalitu

Kvalitu briket poznáte podle složení. Ty nejkvalitnější dřevěné brikety obsahují čisté slisované piliny a neobsahují žádná chemická pojiva. Dřevěné brikety nemají ve složení žádné rostlinné příměsi, žádné kameny ani barevné částice. Kvalitu můžete poznat také čichem. Vůně by měla být čistá a briketa má vonět pouze dřevem a pryskyřicí. Vyhněte se navlhlým a nabobtnalým briketám, topiva by měly být vždy suchá.

Proč hlídat kvalitu

Je důležité pohlídat si kvalitu dřevěných briket. Pokud byste do kamen nebo do krbu hodili nekvalitní brikety, tak se vám nemusí podařit rozdělat oheň a zatopit, navlhlé nebo nabobtnalé brikety vám ztíží podpal. Suché brikety totiž zapálíte rychle a snadno. Zároveň s nimi můžete zatopit dokonce i bez třísek a podpalovače.

Další výhoda kvalitních briket

Ekobrikety, které jsou vyrobené ze dřeva nebo z dřevěné kůry, které neobsahují chemické příměsi, jsou vhodné nejen pro topení, ale následný popel se dá použít i jako minerální hnojivo. Část popela se dá dokonce použít do kompostovací toalety.

Extra tip

Dlouhé brikety, které se snadno podpalují a mají vysokou výhřevnost, jsou vhodné dokonce i pro letní grilování nebo topení v chatě a chalupě. Výhodou briket je také snadné uskladnění, kdy vám brikety pohodlně vydrží i rok.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *