Jak vybrat osvětlení do interiéru svého bytu?

Jak vybrat osvětlení do interiéru svého bytu?

Osvětlení je jednou z nejdůležitějších věcí v interiéru. Právě vhodně zvolené světlo dokáže výrazně prohloubit dojem z designu celého bytu či domu. Při plánování je třeba vždy vycházet z estetických i praktických hledisek. Do každé místnosti se přitom hodí trochu jiný typ světel. Čím se tedy řídit při návrhu osvětlení interiéru jednotlivých místností?

Obývací pokoj

V této místnosti, která tvoří společenské centrum domova, můžete popustit uzdu své fantazii a vybírat z nepřeberné škály designů, které interiérové osvětlení nabízí. Ideální kombinací je tu hlavní stropní lustr doplněný dalším nástěnným osvětlením nebo lampičkami s různým rozmístěním v místnosti. Díky tomu můžete atmosféru v pokoji přizpůsobit momentální potřebě, ať už je to příjemné přítmí při relaxaci u oblíbeného filmu, nebo naopak hodně světla při posezení s přáteli.

Kuchyně

I v kuchyni je jedno světlo málo. Hlavní zdroj tu většinou mívá podobu stropního nebo zavěšeného lustru nad jídelním stolem, avšak velmi důležité je také osvětlení pracovní plochy. Ke kuchyňské lince se dobře hodí bodová světla i zářivky. Modernější a úspornější variantu pak představují LED pásky, které se vkládají do hliníkové lišty. Při volbě rozmístění konkrétních světelných zdrojů je třeba dávat pozor i na to, abyste si při práci nestínili. V moderních interiérech je často propojován prostor kuchyně s obývacím pokojem, kdy se vytvoří jeden velký celek. Tady se nabízí využití jednoho z trendů poslední doby, kterým jsou podhledová svítidla. Ta splňují jak nároky na kvalitní a rovnoměrné osvětlení celého prostoru, tak moderní minimalistický vzhled.

Ložnice

V ložnici naopak určitě postačí jedno centrální světlo, může být stropní i nástěnné. Pro večerní čtení jsou nejlepší jen malé lampičky umístěné na nočním stolku nebo zavěšené nad ním. Co se týče designu svítidel do ložnice, tady je vhodnější být trochu umírněnější. Přeci jen je to místnost, která má sloužit k nerušenému odpočinku a výrazné barvy či tvary by mohly působit opačně.

Dětský pokoj

Tady je nutné vytvořit dětem několik zón, které budou dobře osvětleny. Hlavní lustr je základem, ale určitě samotný nestačí. U pracovního stolu je potřeba umístit zdroj silného přímého světla, aby děti dobře viděly na učení a při plnění úkolů si nekazily oči. Další zdroj bodového světla umístěte k posteli, kde si budou moci vaše ratolesti číst. Pro jejich pocit bezpeční při usínání pak můžete místnost doplnit ještě malým nočním LED světlem, při kterém se jim bude lépe usínat.

Koupelna

Koupelna je specifickou místností kvůli vysoké vzdušné vlhkosti, kterou musíte brát při výběru v potaz. Je přímo nutné vybírat pouze takové osvětlení, které je proti vlhku chráněno odolným krytím. Právě sem se velmi hodí podhledová svítidla, jelikož jsou snadná na údržbu a dobře chráněná. Kromě hlavního zdroje je třeba myslet i na dostatek světla v okolí zrcadla, kde se dá vše řešit například opět bodovkami nebo LED pásky. Při návrhu a realizaci interiérového osvětlení je podstatné si vše dobře rozmyslet a vybírat jedině kvalitní světla. Určitě také zvažte možnost vyměnit klasické zdroje za energeticky úsporné LED technologie, tato investice se vám brzy vrátí.

Publikováno: 06. 04. 2015

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: interiérové osvětlení | osvětlení do interiéru