Komín do novostavby? Zvažte nerezový

Komín do novostavby? Zvažte nerezový

Stavíte nový dům? Pak se zřejmě neobejdete bez komínu. Poradíme vám, jaké máte možnosti.  Výběr komínu rozhodně není na místě podceňovat. Přeci jen se jedná o důležitou nejenom stavební, ale i technologickou součást domu. V hledáčku vašeho zájmu by tak spolu s jeho technickými a funkčními parametry měly být i jeho prodejní a poprodejní servis.

Pozor na levné komíny!

Na trhu se současné době setkáte se spoustou komínů. V žádném případě nedoporučujeme řídit se pouze cenou. Levné komíny vám to mohou pěkně zavařit.

Novostavba, nebo rekonstrukce?

Výběr komínu budete muset podrobit několika parametrům. Váš nový komín v první řadě musí splnit veškeré zákonem dané normy. Těmi to ovšem zdaleka nekončí. Jinými parametry se také budete muset řídit při výběru komínu do novostavby a jinými při rekonstrukci staršího komínového systému.

Individuální, nebo systémový komín?

Naše osobní doporučení je jednoznačně komín systémový, jehož jednotlivé díly jsou maximálně kompatibilní a pocházejí od jednoho výrobce. Ten také za komín ručí jako za celek. Na trhu ovšem existuje spousta komínových systémů, v nichž se nezasvěcený může ztrácet. Mějte na paměti, že ne každý komínový systém je vhodný pro všechny typy provozu. Ten musí být jednoznačně určen přímo výrobcem.

Nerezový, nebo cihlový?

Toť otázka. Pojďme si oba typy komínů srovnat. Hovoříme-li o o třívrstvém komínovém systému, tak plášť komínového tělesa můžeme mít z betonu, cihly a nerezu. Komínové vložky pak mohou být šamotové a nerezové.

Přednosti nerezových komínů

Nerezové komíny jsou, jak jejich název napovídá, tvořeny vložkou z nerezového plechu. Nerezový komín je tedy ve srovnání s cihlovým nejenže lehký, ale také se obejde bez nosného základu. Ukotvit je navíc můžete jak ke zdi a fasádě, ale i k jiné konstrukci. Nesrovnatelně rychlejší je i montáž a následná demontáž nerezového komínu, který i na pohled velmi dobře vypadá, čímž se dostáváme k další z jeho předností. Do mnoha moderních staveb je tak přímo předurčen.

Rekonstrukce starších komínových systémů

Jiný postup doporučujeme zvolit při rekonstrukci staršího komínového systému, v rámci které se často přistupuje ke vložkování komínů tzv. izostatickými keramickými vložkami, jejichž hlavní předností je maximální odolnost vůči vysokým teplotám a kondenzátům. Samotná realizace je sice ve výsledku složitější, ale výsledný efekt je z hlediska funkčnosti mnohem přínosnější.

Publikováno: 29. 10. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam