LED pásky jako nejlepší interiérová dekorace. 9 tipů, kde je umístit

LED pásky jako nejlepší interiérová dekorace. 9 tipů, kde je umístit

Marně přemýšlíte nad tím, jak vylepšit domácnost a máte pocit, že jste již vyčerpali všechny možnosti? Rekonstruovali jste, renovovali jste, desetkrát přemístili nábytek – a stále TO není ono? Nezoufejte. Zřejmě jste si jen nevyhráli s osvětlením, protože právě tento aspekt patří k nejčastěji podceňovaným. Ale není nic ztraceno – pořiďte si minimálně kilometr LED pásků a pusťte se do díla. Pokud vám není jasné, jakým způsobem lze nejvariabilnější zdroj světla použít, inspirujte se v tomto článku. Ze všeho nejdříve vám však prozradíme, na co se zaměřit při výběru.

Jak vybrat LED pásek?

LED osvětlení rychle vytlačuje ostatní typy světelných zdrojů. S ohledem na jeho vlastnosti se není čemu divit. A nejde jen o žárovky, velmi populární jsou pásky, které nachází uplatnění i mimo domov například jako dodatečné osvětlení v automobilech. RGB LED pásky fungují na stejném principu jako RGB monitory a mohou proto hýřit barvami. Z červené, zelené a modré diody lze vytvořit libovolnou barvu. Ještě o něco efektivnější jsou RGBW pásky s „extra“ bílou SMD diodou. Pásky jsou tvořeny identickými, často adresovatelnými segmenty a lze je ovládat prostřednictvím komunikačního protokolu. V praxi se mohou „chovat chytře“ a měnit intenzitu osvětlení. A samozřejmě barvu. Proto se používají v různých prostorách pro navození správné atmosféry. Mimo jiné i v oblasti wellness. Chcete-li si ušetřit námahu, poohlédněte se po kompletním setu, který zahrnuje vše potřebné: kromě světelného prvku také napájení, pohybové čidlo, oboustrannou lepicí pásku, dálkové ovládání a leckdy i profil s difuzorem. Vzhledem k nenáročnému napájení není problém LED pásky používat i v místech, kde není dostupná elektrická síť. Rozhodnete-li se LED pásky použít ve venkovním prostředí, zaměřte se na sortiment v odpovídajícím standardu (IP65) – odolá povětrnostním vlivům a nehrozí, že se poškodí. Bez ohledu na plánované využití nakupujte u prodejce, který má v nabídce RGB LED pásky od ověřeného výrobce a poskytne vám prohlášení o shodě a záruku. Zkontrolujte, zda odpovídá hodnota napájení (12V, 24V a 230V) a jestli balení obsahuje potřebné napájecí kabely. Nyní již víte, jak vybrat LED pásek. A kde všude můžete LED pásky použít u vás doma?

1. Pod horními skříňkami kuchyňské linky

Když se svými nejbližšími usednete u jídelního stolu a bude se vám zdát, že je hlavní zdroj světla příliš silný, vypněte ho a dejte povel diodám na páscích nalepených pod horními skříňkami kuchyňské linky. Když linku olemujete celou, výsledek bude dechberoucí. A protože LEDky produkují minimum tepla, nemusíte se bát, že by zahřívali obsah skříněk nad nimi. Dalším důvodem pro dané umístění je atraktivní sladění kuchyně s další místností.

2. Osvětlení poliček (nejen) s knihami

Z obyčejné poličky se může stát dominanta místnosti. Přimontujte si jich na stěnu několik a do zadní části přidělejte LED pásky. Příjemné světlo zjemní drsné hrany polic a opticky přidají interiéru na hloubce. Anebo pásky umístěte jinak – na přední hranu police nad úroveň, kterou chcete osvětlit. Docílíte vyváženého osvětlení, na které je vážně pěkný pohled.

3. Zdůrazněte netradiční strop

Podhledy, kazety a další netradiční stropní prvky přímo vlají po LED páscích. Jejich diskrétní a flexibilní konstrukce nijak nenaruší původní koncept a osvětlení naopak zdůrazní výjimečnost stropu.

4. Osvětlení nad zrcadlem v koupelně

Koupelny jsou často limitovány prostorem a nemohou si dovolit luxus v podobě vysokého stropu. Což znamená absenci oblíbeného závěsného světla, které by místnosti přidalo na atmosféře. Naštěstí jsou tu LED pásky, které lze chytře nalepit nad zrcadlo a zajistit dostatečné a velmi atmosférické osvětlení. Samozřejmostí by mělo být odpovídající krytí – nezapomeňte, že v koupelně bývá velmi vlhko.

5. Podsvícení nástěnných prvků

LED pásky jsou jako stvořené k podsvěcování objektů na stěně. Respektive plovoucích objektů (tzn. těch, které jsou od stěny vzdáleny alespoň několik centimetrů). Skvěle může vypadat podsvícené zrcadlo, ale také obraz nebo menší závěsná skříňka.

6. Zjemnění televizního záření

Většina lidí sleduje televizi při zhasnutém světle, protože rozsvícený lustr působí poněkud rušivě. Jenomže v temné místnosti se oči při pohledu na zářící obrazovku rychleji unavují. Řešení je prosté – LED pásky umístěné za televizí. A samozřejmě s možností změny barvy pro navození správné nálady.

7. Osvětlení domácího kina

Zřídili jste si doma místnost, kterou využíváte jako soukromý kinosál? K obrovské televizi či plátnu si pořiďte i stylové osvětlení. Stejně jako to mají v moderních multikinech. Sázkou na jistotu jsou dvě linie – jedna u těsně u podlahy, druhá u stropu. Počítejte s tím, že přátele u vás začnou trávit mnohem více času a pro jistotu si s sebou vždy vezmou i popcorn.

8. Osvětlení u čela postele

Neumístit LED pásky v ložnici by byl hřích. Tlumené světlo zvýrazní obrysy nábytku a poskytne vám perfektní prostředí pro večerní čtení. Pro minimalisty, kteří si nechtějí místnost zaplnit zbytečnostmi, je takové řešení ideální – obejdou se bez nočních stolků a lampiček.

9. Osvětlení vnitřku šatní skříně

A nejen šatní skříně – s pomocí LED pásků vyřešíte letitý problém v jakékoliv skříni, kterou jste umístili do špatně osvětleného koutku v místnosti. Přilepte je na spodní stranu horní desky a kochejte se pohledem na pečlivě uspořádaná ramínka! Předpokládáme, že vás při čtení našich inspirativních nápadů napadlo mnoho dalších způsobů využití LED pásků. Tak na nic nečekejte, objednejte si kvalitní výrobky ve specializovaném e-shopu LEDakce.cz, kde mají i ovládání a stmívače pro LED pásky.

Publikováno: 25. 02. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam