Mezi prodávanými domy v Mariánských Lázních lze nalézt učiněné skvosty

Mezi prodávanými domy v Mariánských Lázních lze nalézt učiněné skvosty

Hledáte mezi domy v Mariánských Lázních takový, který by splňoval co nejvíce z vašich představ o ideálním domově? Nebo se snad v této vyhlášené lázeňské destinaci pokoušíte objevit nemovitost vhodnou k investici? V obou případech pro vás máme celkem dobrou zprávu! Navzdory faktu, že se nejedná o nijak velké město, je tu k mání hned několik desítek volných domů. Stačí se jen trochu porozhlédnout.

Domy jsou ve městě spíše luxusní, ale…

Ve městě se sice nachází několik skutečně exkluzivních nemovitostí, které čekají na svého nového majitele, nicméně najít se dají i domy vcelku standardní. Své si najde každý vážný zájemce. A protože jsou Mariánské Lázně proslulé svou architekturou, snadno zde  narazíte na skutečné skvosty. A některé z těchto luxusních nemovitosti se nyní dostávají na realitní trh. S  největší pravděpodobností je hlavním důvodem prodeje právě probíhající pandemická krize (propad HDP v tabulce). Ta zapříčinila zásadní útlum cestovního ruchu a krizi lázeňství . Byznys mnoha vlastníků takových domů byl přitom až do nynějška postaven právě na ubytování turistů a lázeňských hostů. Proto, nejspíš v obavách z toho, že se situace ještě dlouhé měsíce nevrátí do předkrizového stavu, zkoušejí své nemovitosti nyní prodávat.

Vývoj HDP v ČR (5 posledních čtvrtletí)

ČTVRTLETÍ VÝVOJ HDP
2.Q/2019 2,7 %
3.Q/2019 2,5 %
4.Q/2019 1,8 %
1.Q/2020 - 2,0 %
2.Q/2020 - 11,0 %
 

Řada potenciálních kupců stále vyčkává

Za současné situace, kdy se potýkáme s významným propadem ekonomiky a výhledy do budoucna jsou nejisté, je ve většině lokalit naší země bezesporu patrný mírný pokles zájmu o pořízení vlastního domu či bytu.  Pokud pomineme Prahu nebo Brno, kde je poptávka stabilně vysoká, nelze si nevšimnout, že celá řada potenciálních kupců své rozhodnutí prozatím odkládá. Nezaměstnanost sice zatím roste jen nepatrně, ale zdaleka ne každý je v tomto ohledu optimista. Někdo váhá, protože si není jist, zda v dohledné době nepřijde o práci, jiný zase spekuluje s dalším poklesem cen nemovitostí. V turistických destinacích, ke kterým Mariánské Lázně náleží,  je pak určitý cenový propad pravděpodobnější než jinde.  A nižší ceny většinou nějaké zájemce o koupi nemovitosti přivábí.

Chcete v “Mariánkách” žít, nebo jen investovat?

Záleží samozřejmě na tom, jaké máte úmysl.Svou roli pochopitelně sehrají  i vaše finanční možnosti. Chcete-li se sem kupříkladu přestěhovat, pak si jistě vyberete a nebudete zřejmě ani příliš přemýšlet nad tím, zda je právě nyní vhodný čas ke koupi. Zkrátka tu hodláte žít. Pokud vám však zrovna nejde o vlastní střechu nad hlavou a máte jen v úmyslu dobře uložit volné peníze, pak bude jistě lepší, když vzhledem k aktuální situaci, v níž se ekonomika nachází, pečlivě zvážíte možný cenový vývoj. Má tedy smysl investovat právě nyní?

Klesnou ceny o více než 10 procent?

Aktuální situace na realitním trhu je poměrně křehká. Řada expertů očekává, že ceny nemovitostí půjdou dolů i o více než 10 % , přičemž u bytů to může být výraznější, než u domů. Vše se však bude odvíjet od závažnosti a hlavně délky hospodářského útlumu, se kterým se nyní potýká nejen Česká republika, ale v podstatě celá Evropa. Synonymem současného stavu ekonomiky je tedy NEJISTOTA. Konečné rozhodnutí ohledně tak závažné investice, jakou pořízení domu bezesporu je, musí proto učinit každý sám.

Rozhodli jste se kupovat? Buďte obezřetní!

Rozhodli jste se, že si navzdory nejistým předpovědím nějaký dům v Mariánských Lázních pořídíte už nyní? Dobrá, nechcete čekat, zda ceny ještě výrazněji spadnou a možná se vám to i vyplatí. Mějte se však na pozoru! Ze statistik vyplývá, že zhruba každý třetí kupující objeví až po podpisu smlouvy nějakou závažnou technickou nebo i právní závadu týkající se právě pořízené nemovitosti! Na co si dát především pozor ?
  1. PROVĚŘTE SI DŮVĚRYHODNOST PRODÁVAJÍCÍHO – častá změna vlastníka, případně velmi krátká doba držení nemovitosti mohou být varovným signálem. Má-li prodávající adresu trvalého bydliště na městském úřadě nebo třeba záznam v rejstříku trestů, rovněž zpozorněte!
  2. NECHTE SI ZKONTROLOVAT FYZICKÝ STAV DOMU – při investici v řádu milionů se rozhodně vyplatí přizvat odborníka, který co nejkomplexněji zhodnotí celkový stav budovy.
  3. OVĚŘTE SI PRÁVNÍ STAV NEMOVITOSTI – nahlédnutím do katastru nemovitostí zjistíte, zda na domu nevázne například předkupní právo, zástavní právo nebo nějaké jiné věcné břemeno.

Už máte vybráno?

Ještě s koupí váháte nebo jste už rozhodnuti a od prohlížení realitních webů se nemůžete doslova odtrhnout? Nebo vás dokonce Mariánské Lázně uchvátily natolik, že jste si už stihli vybrat i konkrétní dům? A bude to váš nový domov, nebo „jen“ zajímavá investice?

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam