Při výběru paliva řešte výhřevnost

Při výběru paliva řešte výhřevnost

Letošní topná sezóna právě začíná a většina lidí má momentálně jasno, s jakým typem paliva přečká následující měsíce. Ale třeba se na nákup teprve chystáte, případně víte, že napřesrok budete muset najít vhodnější variantu. Vzhledem k finanční náročnosti topení je důkladný výběr materiálu rozhodně vyplatí. Pořizovací cena můře být zavádějíc, mnohem důležitější je totiž výhřevnost.

Co je výhřevnost paliv a proč je tak důležitá?

Pokud jste již někdy hledali porovnání vlastností jednotlivých druhů paliva, pravděpodobně jste narazili na tabulky s hodnotami výhřevnosti. V podstatě jde o údaj, který informuje o množství tepla či energie získané spálením. V praxi to znamená, že palivo s vyšší výhřevností nejenže vytopí požadované prostory, ale zároveň v nich teplo udrží mnohem déle než materiál s nižší hodnotou.

Proč se výhřevnost paliv liší?

Jednotlivé typy paliv mají různé hodnoty výhřevnosti. Je to dáno odlišnou strukturou materiálů, ale také vlhkostí, skladováním a kvalitou zpracování. Proto je podstatné nakupovat u prodejce, který paliva uskladňuje v optimálních podmínkách. Dobrou volbou je například český prodejce RVF.

U dřeva rozhoduje vlhkostí

Přikládáte-li do kotle palivové dřevo, měli byste vědět, že výhřevnost souvisí s vlhkostí. Čím sušší polena jsou, tím jsou jejich vlastnosti lepší. A právě z tohoto důvodu se doporučuje sušit čerstvé dřevo po dobu cca dvou let. Z hlediska výhřevnosti je na tom lépe tvrdé dřevo. Měkké se kvůli vyššímu obsahu smůly nepoužívá v otevřených krbech, obvykle se s ním topí ve zplynovacích kotlích. Velmi snadné a komfortní jsou pelety na topení – chlubí se vysokou výhřevností a využití nachází v automatických kotlích a kamnech. Jednoduchou manipulací a vysokou výhřevností jsou charakteristické také dřevěné brikety. Rozhodující je však kvalita zpracování – rozhodnete-li se brikety vyzkoušet, poohlédněte se po palivu bez chemických příměsí a jiných nečistot.

Publikováno: 24. 09. 2022

Kategorie: Energie

Autor: Adam