Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Energie

Při výběru paliva řešte výhřevnost

Letošní topná sezóna právě začíná a většina lidí má momentálně jasno, s jakým typem paliva přečká následující měsíce. Ale třeba se na nákup teprve chystáte, případně víte, že napřesrok budete muset najít vhodnější variantu. Vzhledem k finanční náročnosti topení je důkladný výběr materiálu rozhodně vyplatí. Pořizovací cena můře být zavádějíc, mnohem důležitější je totiž výhřevnost.

Co je výhřevnost paliv a proč je tak důležitá?

Pokud jste již někdy hledali porovnání vlastností jednotlivých druhů paliva, pravděpodobně jste narazili na tabulky s hodnotami výhřevnosti. V podstatě jde o údaj, který informuje o množství tepla či energie získané spálením.

V praxi to znamená, že palivo s vyšší výhřevností nejenže vytopí požadované prostory, ale zároveň v nich teplo udrží mnohem déle než materiál s nižší hodnotou.

Proč se výhřevnost paliv liší?

Jednotlivé typy paliv mají různé hodnoty výhřevnosti. Je to dáno odlišnou strukturou materiálů, ale také vlhkostí, skladováním a kvalitou zpracování. Proto je podstatné nakupovat u prodejce, který paliva uskladňuje v optimálních podmínkách. Dobrou volbou je například český prodejce RVF.

U dřeva rozhoduje vlhkostí

Přikládáte-li do kotle palivové dřevo, měli byste vědět, že výhřevnost souvisí s vlhkostí. Čím sušší polena jsou, tím jsou jejich vlastnosti lepší. A právě z tohoto důvodu se doporučuje sušit čerstvé dřevo po dobu cca dvou let.

Z hlediska výhřevnosti je na tom lépe tvrdé dřevo. Měkké se kvůli vyššímu obsahu smůly nepoužívá v otevřených krbech, obvykle se s ním topí ve zplynovacích kotlích.

Velmi snadné a komfortní jsou pelety na topení – chlubí se vysokou výhřevností a využití nachází v automatických kotlích a kamnech.

Jednoduchou manipulací a vysokou výhřevností jsou charakteristické také dřevěné brikety. Rozhodující je však kvalita zpracování – rozhodnete-li se brikety vyzkoušet, poohlédněte se po palivu bez chemických příměsí a jiných nečistot.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *