Proč pořídit bezpečnostní dveře a jak vybrat ty správné?

Proč pořídit bezpečnostní dveře a jak vybrat ty správné?

Potřebujete nové vchodové dveře? Vyberte si takové, které vás ochrání před vniknutím nezvaných hostů. Pořizujete si bezpečnostní dveře do bytu nebo do domu? Co jsou to bezpečnostní třídy a jakou tedy zvolit? Které další vlastnosti dveří oceníte? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Bezpečnostní třída

Podle legislativních norem mají bezpečnostní dveře šest bezpečnostních tříd. 1. a 2. bezpečnostní třída dveří je pro ochranu domácností zcela nedostačující. Dveře certifikované ve 3. nebo lépe ve 4. bezpečnostní třídě už naopak představují velmi spolehlivou ochranu, mají zhruba 17 až 23 jisticích bodů, integrovaný rozvorový uzamykací systém, pancéřování zámku je zesíleno speciálním plechem. Kostra dveří by měla být ocelová, krytí pancířové s odpovídající izolací dle použití dveří. 5. a 6. bezpečnostní třída je využívána pro účely ochrany vládních objektů, bank, vězení, skladů apod.

Bezpečnostní kování a vložka, další volitelné vlastnosti dveří

Aby mohly bezpečnostní dveře do domu i do bytu maximálně splnit svou úlohu, musí být vybavené bezpečnostním kováním a vložkou, certifikovanými opět v minimálně stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné. U bytových dveří je ze zákona povinná požární odolnost min. 30 minut a určitě oceníte také protihlukovou izolaci, která váš domov odcloní od hlučného výtahu nebo zvědavých sousedů. Naproti tomu u dveří do domu dbejte na kvalitní tepelnou izolaci.

Design a doplňky

Kvalitní bezpečnostní dveře se vyrábějí na míru, tudíž si povrch můžete vybrat jaký chcete od klasického lamina, dýhy, masivu, až po povrchy lakované do všech odstínů RAL, vysokotlaký laminát (H-DEX) v případě dveří do exteriéru, nebo zcela netradiční povrchy – nerez, pozink, pohledový beton apod.  Třešničkou na dortu dokonalosti vašich bezpečnostních dveří mohou být různé Hi-Tech doplňky, jako jsou digitální kukátka, kamery do kukátek, nebo systém pro otevírání dveří, který bude reagovat na otisky prstů či na speciální kartu, jako to bývá v některých hotelových zařízeních.

Publikováno: 26. 01. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam