Výběr batohu nejen do školy má svá pravidla

Výběr batohu nejen do školy má svá pravidla

Víc než na školu teď už žáci i studenti myslí na prázdniny, protože konec školního roku se blíží. Pro ně chvíle odpočinku, pro rodiče další starosti a spousta zařizování. A také revize školních pomůcek, batohu a případný výběr nového. Na co si dát pozor? Jako dospělí si ani neuvědomujeme, že některé věci, které nosíme, jsou těžké a nedělají našim zádům dobře. Přetížení jedné strany těla a téměř chronické bolesti zad už považujeme za běžnou věc, kterou svádíme na věk. O svá záda bychom se měli starat a stejnou péči dopřát i svým dětem. Dnes už mají problémy se zády i šestileté nebo osmileté děti, u výběru batohu do školy tak musíme dbát především na jejich zdraví. Na svých zádech nosí v batohu mnoho věcí, učebnice, svačinu, penál, sešity, přezůvky, láhev na pití a mnoho dalších věcí, jejichž váha dohromady může být i několik kilogramů. Kvalitní batoh pak děti mohou používat nejen ve školní rok, ale i o prázdninách na výletech. Co má správný batoh mít?
  • Záda – ergonomicky tvarovaná záda, což zajistí pohodlné nošení
  • Nastavitelný zádový systém – každé dítě je jinak vysoké a navíc stále rostou, proto je možnost nastavit si batoh přesně na sebe ideálním řešením
  • Lehká konstrukce – ta ovlivňuje celkovou váhu batohu, tedy neměla by být zbytečně těžká. Váha batohu je pro první stupeň základní školy doporučena 1200 g, pro druhý pak 1400 g.
  • Odvětrávání – když se při nošení budou školákům potit záda, nejspíše si batoh dají jen na jedno rameno. To je nežádoucí, protože dochází k jednostrannému přetížení. Dobré odvětrávání je nutností.
  • Viditelnost – výrazné reflexní prvky, které zajistí, že školák bude vidět při cestách z i od školy, a to i za zhoršené viditelnosti.
  • Ramenní popruhy – pohodlné, nastavitelné a nesmí překážet v pohybu rukou. Pomáhají tomu, aby školní batoh na zádech dobře seděl a docházelo k rovnoměrnému rozložení zátěže.
Několik základních bodů vám usnadní výběr správného batohu, který nebude dětem ničit záda a bude se pohodlně nosit a dobře sedět.

Publikováno: 25. 05. 2022

Kategorie: Děti

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat batoh do školy | školní batoh jak vybrat