Vybíráme stavební pozemek – na co se zaměřit?

Vybíráme stavební pozemek – na co se zaměřit?

Dřevostavby zažívají v poslední době svůj velký boom. A není se co divit. Nabízí totiž celou řadu výhod, díky kterým si vzrůstající zájem opravdu zaslouží. Rozhodnete-li se pro ně i vy, musíte vybrat to správné místo. Právě ono je klíčem ke spokojenému bydlení.

Ve městě nebo na samotě u lesa?

Ještě, než se pustíte do hledání vhodného pozemku, ujasněte si, jak by měl váš vysněný dům vlastně vypadat a kde by se měl nacházet. Láká vás spíš mít rodinný dům na samotě u lesa, přitahuje vás kouzlo venkova nebo naopak preferujete bydlení ve městě? Zohledněte váš životní styl. Počítat totiž musíte nejen se všemi radostmi, které kýžená lokalita nabízí, ale i s jejími strastmi. Zjistěte si, jaké odtud budete mít spojení do práce a vaše děti do školy, jak daleko je nejbližší lékař nebo obchod. Myslete i do budoucna. Možná, že vám teď dojíždění vadit nebude, s přibývajícím věkem se ale situace může změnit. Uvědomte si, že hledáte bydlení na celý život.

Emoce stranou

Při koupi zohledněte i jiné faktory než jen dech beroucí okolní panorama. Po prvotním okouzlení by totiž mohlo přijít nepříjemné vystřízlivění. Dejte tedy emoce stranou a podívejte se na to čistě z pragmatického pohledu. Všímejte si rovinatosti, geologickém podloží parcely, dosahu inženýrských sítí, možnosti připojení na elektřinu, plyn, vodovod, kanalizaci. Důležitou roli hraje i velikost pozemku. Od toho všeho se pak odvíjí typ a velikost dřevostavby. Toužíte-li po bungalovu, budete potřebovat alespoň 800 m2, v případě patrového domu, ve kterém budete moci pohodlně žít i s početnou rodinou, pak bude stačit 600 m2. Respektovat musíte také zákonné podmínky, například ohledně odstupové vzdálenosti od sousedních pozemků a domů.

Informace, informace, informace

Zjistěte si informace o územním plánu, kde váš pozemek stojí. Porovnejte ceny v dané lokalitě. Buďte obezřetní a důkladní, na povrch totiž mohou vyplavat určitá skrytá omezení, třeba stavebního charakteru, různých ochranných a bezpečnostních pásem a dalších limitů pozemku. Ostražitost se obzvlášť vyplatí v krajinných oblastech a památkových zónách. Nechcete-li, aby vás překvapily nejrůznější nástrahy, ptejte se: makléře, majitele, úředníků. Čím více informací budete mít k dispozici, tím lépe se rozhodnete a tím menší finanční újma vám hrozí.

Publikováno: 29. 04. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam