5 důvodů, proč vyměnit klasickou žárovku za LEDku

5 důvodů, proč vyměnit klasickou žárovku za LEDku

Stále ještě používáte klasické wolframové žárovky? Současný trh přitom nabízí mnohem atraktivnější a úspornější řešení. Opravdu je na čase rozloučit se s tradičními skleněnými baňkami a otevřít dveře LED technologii. V následujících řádcích vám prozradíme pět důvodů, proč byste měli sáhnout po LED sourozencích.

1. LED technologie je pokroková

Dávno jsou pryč doby, kdy LED žárovky disponovaly malým příkonem a malou svítivostí. Původně se LED technologie využívala u svítících kontrolek, ale postupem času se natolik zdokonalila, že vznikly LED žárovky. Přestože je LED žárovka stále dražší než klasická, rozdíly nejsou až tak rapidní. Třeba taková LED žárovka E14 od značky Philips vás vyjde na 71 korun a LED žárovka E27 od stejného výrobce stojí 92 korun, takže to není nic, co byste si nemohli dovolit.

2. LED vám ušetří nemalé peníze

Wolframová žárovka spotřebovala 95 % dodané energie na výrobu tepelného zařízení, přičemž pouhých 5 % na výrobu světla. Ovšem LED žárovky pracují na úplně jiném principu. Jsou tvořené polovodičovými destičkami, jejichž úkolem je přeměňovat elektrický proud rovnou na světlo, a tím pádem je úspora okolo 75 %. Jen pro srovnání, wolframové žárovky spadají do energetických tříd E, F a G, kdežto LED alternativy se pyšní energetickým štítkem A.

3. LED žárovky nemusí vyzařovat jen bílé světlo

Výrobci si uvědomují, že ne všichni spotřebitelé jsou příznivci studeného bílého světla, a proto nabízí i varianty se stejnou barevnou teplotou jako klasická žárovka, tedy cca 2700 Kelvinů. V nabídce jsou i modely, jež mají stejné svícení jako 60W žárovka. Jestliže však vybíráte světelný zdroj do kanceláře, sáhněte právě po studeném bílém světle, neboť pomáhá při koncentraci.

4. Regulace stmívání

Oblibě se těší LED žárovky s možností regulace stmívání. Záleží potom jen na vás, zda chcete žárovku s plynulým stmíváním, tedy sami si nastavíte intenzitu světla, nebo se třemi stupni svícení.

5. Vydrží několik let

U každé LED žárovky, tedy i retro žárovky, najdete vždy informaci o tom, jak dlouho vydrží svítit. Průměrně taková žárovka vydrží 25 000 hodin svítit. Pokud vezmeme v potaz, že denně svítíte zhruba 3 hodiny, bez problémů vám žárovka bude sloužit 22 let. Jestliže si tedy chcete koupit LED či halogenové žárovky, podívejte se do nabídky internetového obchodu e1.cz.

Publikováno: 03. 02. 2019

Kategorie: Energie

Autor: Adam