Automatický, pákový, nebo kapslový? Pomůžeme vám s výběrem kávovaru

Automatický, pákový, nebo kapslový? Pomůžeme vám s výběrem kávovaru

Pro vynikající kávu už dávno nemusíme jen do kavárny. V podstatě nás od ní dělí stisk jednoho tlačítka. Respektive tomu tak může být. Pořídíte-li si k tomu určený kávovar.  Kávu dnes můžeme připravovat několika způsoby. Tím nejjednodušším je zalít tu granulovanou horkou vodou. Je to ale káva? Spousta baristů vám namítne, že nikoliv. Pokud si chcete pochutnat na opravdu dobré kávě, měli byste investovat do kvalitního kávovaru. Jakého? Poradíme vám!

Staňte se svým vlastním baristou

Automatická espressa, páková espressa, espressa na kapsle, překapávače kávy. Všechny tyto spotřebiče vám připraví šálek kávy. Stejně jako tradiční moka expressy, chemexy, french pressy či džezvy. Z jakého přístroje je káva nejlepší, to se nedá jednoznačně říci. Tak jako jeden má rád holky a druhý vdolky, někdo nedá dopustit na klasického turka a druhý na jemné capuccino z plně automatického kávovaru. Nebo z kapslového. Jaký tedy zvolit?

Profesionální a pro domácí použití

Samostatnou kapitolou je již tradiční příprava kávy v již zmíněné džezvě, moka presu, chemexu či frenchpressu, které si necháme pro některý z dalších článků. My se zaměříme na tzv. kávovary pro domácí použití, při jejichž užívání se na rozdíl od kávovarů profesionálních obejdete bez baristického kurzu. A i přesto v nich připravíte kávu, kterou z chuťového hlediska od kávy připravované baristou (při vší úctě k baristům) nerozeznáte. A mnohdy je i předčí.

Espresso, cappuccino i latté machicato

Řeč je především o sofistikovaných automatických kávovarech, které vám spolu s espressem připraví i cappuccino, kávu moka, flat white a latté macchiato. Některé modely mají v sobě zabudovaný i mlýnek kávy a napěňovač mléka. Od šálku vynikající kávy vás tak dělí stisk jednoho tlačítka. Ty dražší modely se dokonce samy vyčistí.

Kapslový, nebo automatický?

Velké oblibě mezi uživateli se však stále těší i kávovary poloautomatické a kapslové. Cení si přitom nejenom snadnosti užívání těchto přístrojů, ale i stabilní chuti výsledné kávy. Káva z kapslového kávovaru je zkrátka pokaždé stejně dobrá.

Na kolik vás kávovar vyjde?

Co se cen týče, tak nejlevnější kávovar pořídíte v cenové relaci okolo tisíce korun. Za kávovar však můžete zaplatit i padesát tisíc. Obecně by se dalo říci, že čím více do svého kávovaru investujete, tím více muziky od něm budete moci očekávat. Tedy více funkcí a bohatší kávové menu v nabídce. Už víte, jakému kávovaru dáte přednost?

Publikováno: 17. 07. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam