Brikety – topte šetrně vůči životnímu prostředí i vaší peněžence

Brikety – topte šetrně vůči životnímu prostředí i vaší peněžence

I když jsou vyrobené z odpadu, který produkuje dřevařský průmysl, stále se jedná o čisté dřevo. Pohodlně vytopí celý dům, nestojí mnoho peněz a kromě ohně v krbu vás může hřát také pocit, že děláte dobrou věc pro naši planetu. Řeč je o briketách. Proč jsou tolik populární? A jak poznáte, že jsou kvalitní?

Levný komfort

Zatímco ostatní musí štípat dříví nebo skládat uhlí do sklepa, pokud topíte dřevěnými briketami, stačí pouze jednou za pár hodin přiložit kostku do krbu. Značná úleva je i v samotném skladování. Zatímco na dřevo potřebujete velký a suchý přístěnek, brikety nejsou na prostor vůbec náročné. Nezanedbatelná je i otázka financí – cena za vytápění tímto palivem spolehlivě strčí do kapsy i elektřinu nebo plyn, aniž by klesl váš komfort. Nezapomínejme také na popel. Zatímco dřevo či uhlí produkuje popela opravdu mnoho, brikety se mohou pochlubit 0,5 % popelutvorných složek. Příznivá je také doba hoření. Ta sice záleží přímo na typu brikety, ovšem takové noční brikety jsou schopné vám dodávat teplo až 16 hodin.

Jak rozeznat kvalitu?

Protože briket je na trhu opravdu velké množství, je možná složité se v nabídce orientovat. Pokud se však zaměříte především na jejich složení, rozeznáte kvalitu na první pohled. Levné a obyčejné brikety totiž mohou obsahovat chemikálie, lepidla nebo dokonce jiné nežádoucí materiály. Ty kvalitní se naopak mohou pochlubit 100% obsahem dřeva. Vaši pozornost by měla upoutat také barva. Čím tmavší brikety jsou, tím větší byl tlak a teplota při výrobě, a tím déle vám vydrží hořet. Délku hoření ovlivňuje také vzduchový kanálek, což je vlastně díra přímo uprostřed brikety. Pokud ji topivo nemá, vytápění nebude tolik efektivní. Než tedy nakoupíte, pozorně si přečtěte všechny dostupné informace o daném typu briket. A čím doma vytápíte vy? Dáváte přednost klasickému dřevo nebo jste již objevili kouzlo briket?

Publikováno: 07. 02. 2019

Kategorie: Energie

Autor: Adam