Chcete životní posun? Pište si deník

Chcete životní posun? Pište si deník

Psaní si svých denních zážitků a dobrodružství nás lákalo v dětství. V dospívání jsme zase prostřednictvím “supertajného” deníku řešili trápení s láskami či rodiči. A pak, jako když utne, najednou nebyl v dospěláckém světě čas, energie ani chuť si jej vést. A to je škoda!

Proč si psát deník?

Obzvláště v dnešní době, kdy je stres na denním pořádku a my každý večer usínáme s myšlenkami na to, co se nám zase nepovedlo. V době, kdy se díky přemíry informací (i dezinformací) a povinností úplně zapomínáme smát. V této době každý den pomalu zapomínáme na svoje sny, zážitky i milé drobnosti, které se nám za celý týden stanou. Vše odkládáme na “potom” a čas utíká. Sami nevíme jak. A tak to jde den za dnem. Celý rok. Děsivá představa? Ale bohužel je to realita! Až půjdete dnes z práce, zastavte se v papírnictví, či rovnou otevřete nový prohlížeč a mrkněte na e-shop - pořiďte si deník, sešit či diář, do kterého si budete každý večer třeba jen pět minut zapisovat – sny, vize, zážitky a pocity! Zkuste to měsíc, přihoďte si jej do svého školního batohu, aktovky či kabelky a uvidíte tu proměnu!

Co si do deníku psát?

Nemáte co do deníku psát? Bingo! Zamyslete se opravdu poctivě, kolik času za den věnujete povinnostem. Uklidit, splnit úkoly v práci, slib pomoci kamarádce s výběrem šatů, mámě společně stráveného večera… A vy nemáte čas ani energii na svoje pocity či zážitky, a tak stránka zeje už pár dní prázdnotou? A to by vás mělo vybídnout k tomu, abyste si uvědomili, že váš život si musíte žít vy, věnovat si čas a prostor pro své zážitky, které opravdu chcete zažívat. Fantazii se meze nekladou, nemusíte do deníku jen psát, ale můžete si i malovat, lepit obrázky, které se vám líbí, opisovat citáty. Zkrátka buďte kreativní, je to jen vaše soukromé místo a vy můžete cokoliv, co chcete, ne co vám někdo diktuje či doporučuje. A až zalistujete zpětně deníkem, budete pozorovat svůj růst a proměnu, nebo naopak uvidíte své pocity, které se opakují a brání vám v dalších krocích a s tím se naučit pracovat a vyvíjet. Pamatujte, že čas je komodita, kterou máme všichni ve stejné míře. Musíme ho rozdělit mezi práci, povinnosti, spánek, ale měli bychom si z něj ušetřit část jen a jen pro sebe!

Publikováno: 30. 01. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adam