Chystáte se na první trek? 5 tipů, které vám usnadní život

Chystáte se na první trek? 5 tipů, které vám usnadní život

Jednoho dne to přijít „muselo“. Přestala vám stačit klasická turistika a rozhodli jste se povýšit na královskou disciplínu – trek. Jaký je mezi nimi rozdíl? Žádná oficiální a závazná definice neexistuje, zřejmě však tušíte, že je řeč o podstatně náročnějším a delším putování. Na tom, zda se budete v divočině toulat dva dny, týden nebo snad ještě o něco déle, nezáleží. Podstatné je, abyste si s sebou vzali správné vybavení a dodrželi několik zásad.

1. Netahejte s sebou moc jídla

Máte strach, abyste na treku nezemřeli hlady, a proto si s sebou berete vše, co jste našli v lednici a ve spíži? Tak zlé to nebude. Určitě projdete přes místa, kde se dá jídlo pohodlně nakoupit. Vezměte si s sebou pár základních ingredienci, zbytek seženete po cestě. Vaše krosna bude rázem lehčí a zbude v ní více místa pro důležitější věci.

2. Zvolte správný outfit

Zřejmě tušíte, že oblečení na treku sehraje klíčovou roli. Váš outfit by měl zahrnovat funkční triko (a jedno si vezměte do rezervy) odvádějící pot, vhodně zvolené trekové boty (pro delší pochody je ideální měkká nízká obuv), náhradní spodní prádlo a ponožky. Zbytek volte dle uvážení, respektive aktuálního ročního období.

3. Dejte šanci trekingovým holím

Že jsou spíše pro starší nebo fyzicky méně zdatné jedince? Nenechte se mýlit, trekingové hole jsou správnou volbou pro každého, kdo chce ulevit kyčlím a páteři, podpořit celkovou stabilitu a zlepšit pravidelnost chůze a dýchání. Pohyb s nimi má dokonce pozitivní vliv na fyzickou kondici, protože se při něm zapojuje celé tělo a nikoliv pouze nohy.

4. Nejen spacák, ale také karimatka

Chcete-li se v přírodě kvalitně vyspat, nebude vám stačit dobrý spacák. Minimálně polovina úspěchu spočívá ve výběru karimatky. Právě ta totiž změkčuje povrch a zároveň izoluje chlad. Ne nadarmo se říká, že sebelepší spacák nedožene to, co chybí karimatce.

5. Hlavně žádné zbytečnosti

Pokud víte, že součástí vašeho treku bude lezení, samozřejmě by vám v batohu neměla chybět kvalitní karabina a úvazky. V opačném případě je nechte doma. Stejně jako další zbytečnosti, které na svých toulkách nevyužijete a jen by vám zbytečně přidávaly zátěž. Každý gram navíc se při dlouhém pochodu počítá!

Publikováno: 23. 05. 2021

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam