Co je to celostní medicína? Zaobírá se člověkem jako celkem

Co je to celostní medicína? Zaobírá se člověkem jako celkem

O celostní medicíně se v poslední době píše a hovoří více než v minulosti, ale pro spoustu lidí jde stále o jednu vlekou neznámou. Termín přitom není nikterak mladý – poprvé ho použil berlínský psychoanalytik Friedrich Perls, který tento způsob léčby používal během 2. světové války a měl s ním bohaté zkušenosti. Jeho filosofie spočívá v tom, že s osobností člověka úzce souvisí jeho pocity, činy a představy.

Alternativní metody s důrazem na přírodní léčbu

Celostní medicína (též zvaná holistická) se v některých aspektech podobá alternativní medicíně. Řecký termín holos znamená celý či celistvý a v souvislosti s léčbou neznamená nic jiného, než že se zabývá člověkem jako celkem. Podstatou léčby je poznání duše a mysli, které by měly být v souladu. Jinými slovy – celostní medicína vychází z toho, že se problémy psychického charakteru projevují na nesprávném fungování organismu. Všechny způsoby léčby jsou pouze přírodní (tzn. že celostní medicína je v podstatě přírodní medicína), bez nežádoucích účinků a vedlejších efektů, které by mohly zapříčinit další onemocnění. Touto cestou lze léčit všechna onemocnění, a to bez ohledu na to, zda jde o akutní bolestivý stav, nebo dlouhodobou nemoc. Efektivita léčba úzce souvisí se vzájemnou důvěrou léčitele a pacienta. K nejčastějším využívaným metodám léčby patří akupunktura, akupresura, fytoterapie, astromedicína, ale také orientální učení – čínská medicína, fengu shui, shiatsu, reiki či jóga. Lékaři praktikující celostní medicínu většinou doporučují úpravu jídelníčku a často i změnu životního stylu.

Chcete celostní medicínu studovat?

Pokud vás celostní medicína zaujala a chtěli byste do ní proniknout hlouběji, přihlaste se do Kamaté – školy celostní medicíny, kterou v roce 2010 založila MUDr. Ing. Bc. Markéta Kastnerová, Ph.D. K pádným důvodům patří široké spektrum nabízených oborů, důraz na individuální rozvoj studentů a rozsáhlé aktivity nad rámec výuky. Další informace najdete na skolakamate.cz.

Publikováno: 18. 03. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: celostní medicína co je to | studium celostní medicíny