Chytré rady, jak zatočit s vysokými účty za elektřinu

Není snad jediná domácnost v Česku, která by na svých zálohách či fakturách za elektřinu nepocítila dramaticky rostoucí ceny za tuto komoditu. A komu ještě vyúčtování nedorazilo, toho to čeká v brzké době. Platby za elektřinu představují kvůli současné krizi často neadekvátní zátěž pro rodinný rozpočet. Jak postupovat, aby elektrická energie zcela neovládla vaše výdaje a neochromila vaši platební schopnost? Elektřina je pro provoz domácnosti naprosto nezbytná. Je však otázka, jak dobře s ní umíte hospodařit. Úspory se totiž dají najít všude – šetření energiemi může mít různou podobu. Nabízí se v zásadě dvě cesty s tím, že ideální je kombinace obojího. První je velká změna v nastavení domácí spotřeby, druhý přístup je spíš o udělání více dílčích změn. Vyměňte v domácnosti největší žrouty energie, podívejte se na způsob vytápění a informujte se o alternativních zdrojích.

Změna vytápění v domě

Zastaralý elektrokotel může spotřebovávat více energie, než bychom rádi. Zvážit také můžete zapojení alternativních zdrojů elektrické energie, ale i vytápění. Jedním z netradičních, avšak velmi účinných přístupů je vytápění skrze klimatizaci, které může vyjít překvapivě výhodně. Další možností je montáž domácí fotovoltaické elektrárny nebo změna elektrokotle za tepelné čerpadlo. V každém případě platí, že změna způsobu vytápění v domě je nákladnou záležitostí, zvláště rozhodnete-li se pro fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo. Vzhledem ke stoupajícím cenám elektřiny se vyplatí jít do rekonstrukce co nejdříve – zvažte možnost financování hypotékou.

Energožrouti

V každé moderní domácnost se najde spousta elektrospotřebičů, které neustále odčerpávají elektrickou energii. Mezi největší žrouty patří elektrokotel, bojler na teplou vodu, lednice, mrazák a pračka. U těchto elektro spotřebičů se vyplatí provést kontrolu pomocí měřiče elektrické energie a zjistit, kolik skutečně spotřebovávají – a případně je rovnou vyměnit za novější, úspornější modely. Velkou měrou lze ušetřit pomocí fotovoltaické elektrárny.

Končí vám smlouva s dodavatelem?

Před vypršením platnosti smlouvy s dodavatelem elektrické energie je vždy ideální zmapovat si trh. Zjistit jaké jsou aktuální nabídky a nechat si předložit nabídku i od stávajícího dodavatele. Ten to většinou udělá automaticky. S tím, co nabízí konkurence, pomůžou různé praktické online kalkulačky. Nikam nemusíte chodit, nic neřešíte, jen naťukáte do formuláře několik údajů, které najdete v posledním vyúčtování. LAMA Energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tradičního českého dodavatele energií.

Publikováno: 02. 02. 2023

Kategorie: Energie

Autor: Adam