Článek, na který na 90 % zapomenete

Článek, na který na 90 % zapomenete

Paměť patří mezi naše nejdůležitější schopnosti a jen díky ní jsme schopni uchovávat a následně používat informace, které vychází z předchozích zkušeností. Dle délky uchovávání informací ji dělíme na senzorickou, krátkodobou a dlouhodobou. Postupem času však nervové spoje vyhasínají a nedostatečně zařazené informace vytěsníme do nevědomí. Zapomeneme, chcete-li. Podle Ebbinghausovy křivky zapomínání toho nejvíce zapomeneme v několika prvních hodinách poté, co se něco naučíme. Množství zapomenutých informací po týdnu nebo po měsíci se už nijak výrazně neliší.

Co děláme si pamatujeme, co čteme však téměř vůbec

Většina lidí si pamatuje až 90 % z toho co dělá, ale jen 20 % z toho co slyší. Pokud se vám zdá, že si nepamatujete téměř nic z toho co čtete, neznepokojujte se. Údajně totiž vstřebáme jen něco kolem deseti procent načtených informací. Ať už si však do hlavy „vtlučeme“ podstatné nebo méně podstatné věci, dříve či později začneme zapomínat všichni. U některých lidí se zhoršování paměti začne projevovat v relativně nízkém věku a právě proto je na místě paměť pravidelně trénovat. Způsobů, jak dosáhnout lepší paměti je celá řada a mezi nejefektivnější metody patří logické hádanky a nejrůznější cvičení. Skvělým nástrojem pro tréning jsou i počítačové hry.

„Nakopněte“ mozek přírodními stimulanty

Někdy ovšem nestačí ani pravidelný tréning a právě tehdy je vhodné paměť posílit mozkovými stimulanty (nootropiky). Ty se nachází v nejrůznějších doplňcích stravy a výrazně napomáhají ke zlepšení paměti a zároveň zpomalují její zhoršování. Velmi často je využívají také studenti nebo lidé, kteří se živí „hlavou“. V USA, ale i západoevropských státech, má s mozkovými stimulanty zkušenost dokonce čtvrtina studentů. Pravidelnými konzumenty přípravků jsou samozřejmě i lidé v důchodovém věku, kteří zhoršováním paměti trpí zdaleka nejvíc. Přírodní doplňky stravy obsahují látky jako je DMAE, ginkgo bilobu, ženšen, guaranu nebo taurin. Jedním z doplňků je i BrainActive, který navíc obsahuje i spoustu dalších přírodních látek a vitamínů.

Publikováno: 10. 03. 2013

Kategorie: Zdraví

Autor: Adam

Tagy: BrainActive | paměť | přírodní doplňky stravy | typy pamětí | zapomínání | ztráta paměti