Jak vybrat nové auto

Jak vybrat nové auto

Nákup nového auta může být radost, ale zároveň také starost. Kladete si otázku, jak vybrat auto správně a nevíte si rady? Inspirujte se tipy, které vám pomohou vybrat ideální auto, ze kterého budete nadšení.

Vybírejte podle velikosti

V první řadě byste si měli určit, jak velké by vaše auto mělo být. Chcete vůz jen na cesty do zaměstnání a na nákupy nebo máte velkou rodinu a vozíte například děti do školy? Hledáte auto na pracovní využití, do kterého uložíte veškerý materiál a nářadí, nebo potřebujete velké a bezpečné auto pro pravidelné cestování s rodinou a hromadou zavazadel? Musíte se rozhodnout, zda si pořídíte vůz se čtyřmi nebo pěti dveřmi a také zda chcete raději kombíka či sedan.

Využití auta

Stejně tak jako preferovaná velikost je důležité vědět, k čemu budete auto používat. Zkuste si průměrně spočítat, kolik ujedete ročně kilometrů, kam jezdíte nejčastěji a zda plánujete pořídit pouze jedno auto do domácnosti nebo bude mít i váš protějšek časem vlastní vůz. I na základě těchto údajů se vám zúží výběr vhodného auta. Co se týče zabezpečení automobilu, můžete na něj myslet již v této fázi – během výběru nového člena rodiny. Možností zabezpečení je nespočet. Zvažujte, zda zvolíte možnost autoklíče s imobilizérem, nebo třeba montáž autoalarmu.

Napište si seznam

Pokud si nevíte rady a rozhodujete se mezi více modely, tak si vezměte papír a tužku a napište si seznam plusů a mínusů. Tento postup vám může připadat úsměvný, ale věřte, že vám pomůže uvědomit si, co od auta čekáte a co je pro vás důležité. Nezapomeňte zvážit také výbavu, jakou od auta požadujete. Je libo sedačky v koženém provedení? Preferujete řízení s manuálním řazením nebo automat? Mělo by mít vaše nové auto specifickou barvu nebo být v lesku, popřípadě v matu? Všechny své požadavky sepište na papír a přibližte se tak svému rozhodnutí.

Volba paliva

Dalším důležitým krokem při výběru nového auta je, zda preferujete dieslová nebo benzinová auta. U dieslových aut počítejte s dražší cenou při pořízení, náročnější údržbou auta, ale nižší spotřebou. Propočítejte si třeba přibližnou návratnost počátečního vkladu, kdy a jestli se vám pořízení daného typu vozidla vyplatí. Benzínová auta jsou vhodná spíše pro provoz s malou zátěží a na kratší trasy, dieslová zase na trasy delší.

Péče a servis

Při výběru auta myslete na to, jak o něj budete pečovat a zvažte třeba i to, jaká bude výhledově dostupnost náhradních dílů pro daný model. Můžete si též propočítat pravděpodobné náklady na pravidelnou profesionální péči a servis. Zvažte i možnost pořízení auta ojetého. V tomto případě si však vždy raději přizvěte důvěryhodného odborníka, abyste následně po pár dnech provozu nebyli nemile překvapeni a nečekala vás investice do oprav. Pokud zjistíte před koupí vozidla nějaké vady a potřebu opravit ať už tachometr, nebo řídící jednotku, zkuste se s prodejcem domluvit třeba na snížení ceny, nebo na provedení opravy před prodejem. Buďte otevřeni různým variantám a současně i obezřetní - vždy si spočítejte vše kolem pořízení vozidla tak, aby se vám tato investice opravdu vyplatila.

Publikováno: 24. 03. 2018

Kategorie: Auto-moto

Autor: Adam

Tagy: jak vybrat nové auto