Co je dobré vědět o plochých střechách?

Co je dobré vědět o plochých střechách?

Chystáte se na stavbu vysněného bydlení a rozhodujete se mezi šikmou a plochou střechou? Obě varianty mají specifické výhody a už dávno neplatí, že šikmá střecha je „problémová“. Za předpokladu, že stavební firma použije kvalitní materiály a dodrží technologické postupy, se daného řešení nemusíte bát.

Jaké mají ploché střechy výhody?

K výhodám ploché střechy patří efektivnější využití obytného prostoru, praktičtější údržba, čištění a opravy, ale také nemalá energetická úspory (nebudete muset vytápět velkou plochu). A budete-li chtít, můžete si ji nechat vyhotovit jako pochůznou a získat tak skvělou střešní terasu.

Starší ploché střechy bývají problémové

V případě, že se chystáte na pořízení staršího domu s plochou střechou, buďte obezřetní a důkladně prověřte její stav. Zatímco v moderním stavitelství většina neduhů vymizela, střechy staršího data mohou trpět mnoha nepříjemnými neduhy. Mezi časté neduhy plochých střech staršího data patří zatékání do střešního souvrství. Tím, jak vlhkost zatéká do zdiva, dochází k degradaci nosných prvků a poškození izolace střech. To způsobuje snížení životnosti stavby, velké úniky tepla a šíření plísní.

Kdy je vhodné rekonstruovat?

Podle odborníků ze společnosti EKISYS by měli majitelé nemovitostí zvážit rekonstrukci, pokud byla narušena izolace či celistvost pláště, dochází ke korozi pláště a klempířských prvků nebo bylo provedeno špatné kotvení. Achillovou patou starších plochých střech bývá izolace. Jsou-li použity vrstvy z nevhodně zvolených materiálů, pak střecha neplní svou funkci a dochází k výrazným únikům tepla v zimě nebo naopak ke kumulování tepla v průběhu parného léta. Mimo to mohou zcela chybět některé důležité prvky – například parozábrana, která zabraňuje šíření vodních par do jednotlivých vrstev. Máte další dotazy? Směřujte je na odborníky z EKISYS. Izolace plochých střech je pro ně každodenní rutinou. Působí v Jihočeském kraji a po domluvě i v ostatních regionech. Více se dozvíte na www.ekisys.cz.

Publikováno: 27. 08. 2017

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: izolace plochých střech | ploché střechy