Elektrokola jsou novým trendem mezi cyklisty. Chcete se také nechat trochu popostrčit?

Ať už vyrazíte do terénu nebo budete kličkovat v městské dopravě, elektrokola se vám mohou stát skvělými pomocníky. Neudělají všechnu práci, ale výrazně vás postrčí. Konečně si tak si budete moci udělat výlet i na místa, kam byste sami nezvládli dojet. S plně nabitou baterií bez problémů urazíte více než sto kilometrů, což by jinak byla pěkná fuška. A cestou do kopce budete míjet funící sportovce, kteří vás dřív nechávali v prachu za sebou, aniž byste se výrazněji zapotili.

Elektrokola vám poskytnou přípomoc při jízdě

Zaslechli jste, že s touhle vymožeností vám nedojdou síly, a nyní vás zajímá, jak to vlastně funguje? Elektrokola mění české hory. Nabízí totiž přípomoc v podobě tzv. asistovaného šlapání. Nepředstavujte si tedy, že nasednete a jen se povezete – od toho je tu motocykl. Aby vám kolo mohlo začít pomáhat, musíte sami šlápnout do pedálů. Elektrický pohon je schopen doplňovat sílu, kterou uživatel při šlapání vynakládá. Efekt přípomoci pocítíte okamžitě. Její intenzitu můžete měnit dle potřeby, většina modelů má 6 různých stupňů.

Koupit, nebo nekoupit?

Možná vás „turbopohon“ pro cyklisty zaujal, ale prozatím váháte, jestli pro něj najdete dostatečné využití. To je pochopitelné, vždyť se jedná o poměrně nákladnou záležitost. Samozřejmě existují situace, kdy se vám bude opravdu hodit, u některých lidí k nim ovšem dochází často, zatímco u jiných dvakrát do roka. Ti si pak spíše elektrokola vypůjčí, když zrovna potřebují. Na mnoha místech republiky už funguje dostavníkový systém – na jednom místě si vybavení vypůjčíte a v cíli vašeho výletu vrátíte. Kdo by si měl tedy elektrokolo rozhodně pořídit?
  • Začátečníci a sváteční sportovci, kteří chtějí udržet krok se zdatnějšími parťáky.
  • Všichni, které rozčiluje jezdit do práce MHD a trávit drahocenný čas v zácpách, ale zároveň nechtějí do kanceláře dorazit uřícení.
  • Důchodci, kteří by se neradi vzdali výletů do přírody, jenže už nevyšlapou kopeček jako dřív.
  • Lidé, kteří často jezdí v náročném, hrbolatém nebo kopcovitém terénu.
  • Nadšenci, kteří na dovolené vyráží na jeden celodenní výlet za druhým a potřebují, aby jim ještě zbyly nějaké síly.
  • Sportovci, kteří chtějí zdolávat velké vzdálenosti a trénovat přitom fyzičku.
  • Příznivci ekologického způsobu cestování.
A kdy byste si je naopak kupovat neměli?
  • Pokud jste prostě zvyklí na klasický styl jízdy a nechcete se “přeučovat”, nebo vám to prostě nesedí.
  • Pokud se na kole pohybujete víceméně jen po rovinkách, s častým zastavováním a popojížděním.
  • Pokud se vám nechce šlapat vůbec. Zcela bez námahy lze jezdit jen na motorce.

Zvyk je železná košile

Než poprvé nasednete na vašeho nového oře, měli byste se připravit na to, že to nebude úplně stejné jako na obyčejném bicyklu. Co by měl e-cyklista před první jízdou vědět? Elektrokola něco váží. Obyčejné kolo s trochou námahy vynesete i do panelákových schodů, zde je ovšem váha výrazně větší. S touto skutečností musíte počítat nejen při uskladňování sportovního vybavení, ale také při samotné jízdě – váha má velký vliv především na brzdění. Při jízdě kopce se tak vyplatí průběžně přibrzďovat, jelikož pořádně rozjeté kolo kvůli setrvačnosti rozhodně nezastaví okamžitě. Rozjezdy jsou pořádný fofr. Z minulých let jste zřejmě zvyklí na to, že se rozjíždíte pozvolna. Jenže elektrokolo vám někdy i po nepatrném šlápnutí doslova vystřelí vpřed, což může být na křižovatkách a obecně v husté dopravě dost nebezpečné. Navyknout si na nový způsob rozjíždění je podobné, jako když řidič z klasické převodovky přechází na automat: jde to dobře, ale chvíli to trvá. Jízda s elektrickým pohonem má zkrátka svá specifika a bude vám chvíli trvat, než si na ni zvyknete. Ale pak se pravděpodobně do této vymoženosti úplně zamilujete. Na kopec vyjedete raz dva, bezproblémově zvládnete cesty do práce a prozkoumáte nová, vzdálenější místa. Tak co, láká vás místo obyčejného bicyklu osedlat tohle léto elektrokolo? Nebo nad “e-cyklisty” ohrnujete nos a pokládáte je jednoduše za flákače? Pokud jste už tenhle hit vyzkoušeli, případně se na to letos chystáte, nezapomeňte nám o tom napsat v komentářích.

Publikováno: 10. 03. 2019

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam