S pilinami si můžeme zatopit

S pilinami si můžeme zatopit

Při zpracování dřeva vzniká odpad, piliny, hobliny a dřevní prach. I tento odpad má ale své další využití, když se správně zpracuje.

Nebezpečný dřevní prach

Dřevo je přírodní materiál, obnovitelná surovina s mnoha možnostmi použití, od topiva až po výrobu nábytku. V domácí dílně stačí jen očistit kousek dřeva a máme všude nepořádek, ve velkých zpracovatelských závodech je tak odpadu mnohonásobně více a není možné ho nechat jen tak ležet. Kromě nepořádku představuje i riziko, dřevní prach je totiž explozivní, tedy vytváří prostředí s rizikem výbuchu. Musí se tak odstraňovat, aby nedocházelo k jeho usazování ve vrstvách. O piliny a dřevní prach se postará vzduchotechnika s potrubními systémy, které rychle odvede prach i piliny mimo prostor. Potrubí pro vzduchotechniku je možné vytvářet na míru potřebám daného prostoru, jedná se tak o velmi variabilní a efektivní systém pro zachování bezpečného a čistého pracovního prostředí.

Pro další zpracování

Hobliny, piliny i prach, které jsou odvedeny z místa zpracování pomocí dopravníků nerez potrubím k dalšímu využití. Vysuší se v průmyslových sušičkách na požadovanou vlhkost podle použití. Z pilin tak mohou být drobné peletky do kotlů na vytápění, dřevěné brikety ve tvaru kvádru nebo válce pro krby a krbová kamna nebo dřevitá podestýlka pod domácí zvířata. Po vysušení se mohou lisovat či tvarovat do požadovaných tvarů různých velikostí podle toho, na co budou použity. Potrubí je pro přepravu skvělým pomocníkem, protože zvládá přepravit i velké objemy v krátkém čase, což by jen při využití lidské práce trvalo mnohem déle.

Ne každý odpad je opravdu odpadem, mnoho druhů má možnost dalšího využití. Dřevěné piliny a hobliny, které po zpracování dřeva zbudou, tak mohou ještě posloužit a zajistit teplo nebo pohodlí.

Publikováno: 19. 02. 2021

Kategorie: Energie

Autor: Adam