Energeticky úspornější může být i vaše domácnost. Jak na to?

Energeticky úspornější může být i vaše domácnost. Jak na to?

Čeká vás zařizování nového bydlení a slibujete si od něj ekologičtější, a tedy finančně nenáročný provoz? Anebo se jen nemůžete dále dívat na vysoké částky na účtech za energie ve stávající domácnosti? Pohodlně se usaďte a přečtěte si následující tipy. Prozradíme vám, jak výrazně ušetřit a současně být mnohem ohleduplnějšími k životnímu prostředí.

Vyměňte staré zdroje světla za moderní LED žárovky

Doby, kdy byly LED žárovky poměrně drahé a návratnost investice relativně dlouhá, jsou dávno pryč. Kvalitní světelné zdroje dnes seženete velmi levně a výše úspory je vskutku citelná. Oproti klasickým žárovkám „LEDky“ ušetří až 90 % elektrické energie. Napadá vás jediný důvod, proč si je nepořídit?

Odebírejte levnější elektřinu (a plyn)

Účty za energie můžete snížit v několik jednoduchých krocích. Stačí se poohlédnout po dodavateli, který nabízí levnou elektřinu (a pokud vaše domácnost využívá zemní plyn, udělejte to jedním vrzem a nechte si připravit nabídku levného plynu). Jakkoliv se vám proces změny dodavatele jeví jako administrativně náročný, ve skutečnosti se o většinu papírování postará nový dodavatel. Proces na svých stránkách https://www.epet.cz/ velmi dobře vysvětluje společnost EP Energy Trading (člen evropské energetické společnosti EP Infrastructure).

Zvažte realizaci funkčního zateplení

Pro většinu domácností představuje největší energetický výdaj teplo. Obyvatelé starších domů mohou ušetřit až ¾ výdajů zateplením fasády. Díky státnímu dotačnímu programu zelená úsporám ji lze získat až o polovinu levněji.

Pořiďte si energeticky úsporné spotřebiče

Chladnička, pračka, sušička - a mohli bychom pokračovat výčtem dalších spotřebičů, které používáte každý den a jejichž provoz vás stojí mnohem více peněz, než je ve skutečnosti nutné. Pokud vám již elektrospotřebiče přestávají sloužit, spojte příjemné s užitečným a poohlédněte se po modernějších a energeticky úspornějších verzích. Přechodem na novou třídu A+ až A+++ ušetříte i polovinu pravidelných nákladů!

Publikováno: 23. 04. 2020

Kategorie: Energie

Autor: Adam