Reklama

Ochrana přírody Milovice

Navštivte přírodní rezervaci divokých koní, zubrů a praturů u Milovic

Dresy DDsport

Vyrábíme sportovní dresy pro všechny sporty s tradicí 25 let. Oblékáme profesionály i rekreační sportovce.

Zajímavé tipy

Zdraví

Kouření – více než 8000 let starý zlozvyk

Historie tabáku sahá do doby 6000 př. n. l. a do Evropy se dostal těsně poté, co se Kryštofu Kolumbovi nechtěně podařilo objevit Ameriku. Staré kultury ho využívaly k náboženským obřadům, ovšem Evropané si jeho užívání pojali po svém. Paradoxní je, že se kouření využívalo i k léčebným účelům. Mělo zahnat migrénu a bolení zubů. Jedním z nejznámějších propagátorů byl francouzský velvyslanec v Portugalsku Jean Nicot. V některých zemích však postupně docházelo k jistým omezením či úplnému zákazu. Njekrutější trest jste za kouření mohli dostat v Rusku – useknutí nosu nebo rozseknutí horního rtu tak, abyste již nikdy nemohli cigaretu vložit do úst.

Opravdový boom kouření však nastal až na konci 19.st, kdy se v ulicích začaly objevovat automaty na cigarety. Ty byly rázem přístupnější a počet kuřáků rostl závratnou rychlostí. Postupem času se začaly projevovat i negativa a lékaři začali negativní dopad cigaret pozorněji zkoumat.

Zaručený způsob, jak přestat kouřit, neexistuje…A nebo ano?

I přesto, že jsou nám dnes důsledky kouření známé, si cigaretu neodpustíme. Zvyk je železná košile a přestat ze dne na den nedokáže každý. Nikotinové náplasti většinou nepomáhají – dodají sice tělu potřebnou látku, ale pocit, kdy kuřák kouří cigaretu, simulovat nemohou. Naštěstí se objevila spása v podobě elektronické cigarety.

E-cigarety nejsou se na trhu dlouho. Objevily se až v souvislosti s Olympijskými hrami v Pekingu a měly snížit množství zplodin, kterým je metropole nechvalně známá. Jejich princip je jednoduchý a geniální zároveň. Nedochází u nich ke spalování tabáku, který obsahuje karcinogeny, ale vypařování zvláštní tekutiny. Kuřákovi se dostane specifické chuti cigarety a zároveň má pocit, že skutečně kouří.

Toužíte-li se svým zlozvykem přestat, měli byste elektronickou náhražku cigaret vyzkoušet. Podobně jako u jiné elektroniky však platí, že připlatit si za kvalitu znamená ušetřit. Levné e-cigarety od asijských trhovců totiž příliš dlouho nevydrží. Mezi nejkvalitnější výrobky naopak patří stylová elektronická cigareta e-puff Phantom HD, u které se nemění celý atomizér (zařízení, které má na svědomí vypařování liquidu), ale jen jehla.