Ideální plot? Dejte šanci plotovkám!

Ideální plot? Dejte šanci plotovkám!

„Zasekli“ jste se zvelebováním interiéru a zahrady a zapomněli na jeden z nejdůležitějších architektonických prvků, který má obrovský podíl na celkovém dojmu z vašeho bydlení? Nejste sami – většina z nás si totiž stavbu plotu nechává až nakonec. Zpravidla jsme rádi, že je náš pozemek jakž takž ohraničen a spíše než stavbu plotu, realizujeme novou střechu či fasádu. Jenomže vážení, plot je odjakživa vizitkou bydlení a může mu značně přidat na estetice. A samozřejmě i naopak. Stejně, jako zbrusu nové oplocení oživí i několik desítek let starou stavbu, může provizorní pletivo razantně snížit dojem z moderní novostavby.

Přírodní, levný a s možností širokého využití

Stavba plotu nepatří mezi nejlevnější položky, ale podobně, jako u jiných záležitostí, i zde existuje řešení, které nám umožní realizaci vkusného oplocení za velmi příjemnou cenu. Nazývá se plotovky – tedy 4-stranně hoblovaná plotová prkna, jejichž horní část je zaoblená a oblouček fazetován. K dostání jsou však i v jiných, než klasických tvarech – např. s rovnou či zkosenou horní částí a v dalších desítkách výkrojů. Patří mezi nejoblíbenější typy plotů vůbec a to nejen díky přírodnímu vzhledu, ale především jednoduché realizaci. S trochou nadsázky lez tvrdit, že postavit plot z plotovek zvládne každý kutil. Další výhoda tkví ve variabilitě. Plotovky pro stavbu mohou stát samostatně, nebo v kombinaci s pevným základem. Zřejmě nejlepším řešením jsou sloupky ukotvené pomocí pevných zemních vrutů - drží jako přibité, lze je kdykoliv snadno odmontovat a neničí vegetaci. V každém případě plot z plotovek perfektně poslouží jako hlavní oplocení pozemku, ale stejně tak nachází využití i pro dekorační účely, například kolem záhonků.

Plotovky bývají nejčastěji pokládány horizontálně, ale samozřejmě je lze umístit i vertikálně. Pro dosažení většího soukromí nezapomeňte zvolit menší rozestupy, případně vytvořte plot s dvěma řadami. Docílíte tak mnohem nižší průhlednosti a zamezíte zvědavým pohledům sousedů a kolemjdoucích. Chcete-li se naopak pochlubit pečlivě udržovanou zahrádkou, vsaďte na nižší plot a větší rozestupy jednotlivých prken.

Plotovky a jejich životnost

Životnost plotovek závisí na způsobu ošetření a nástřiku. Někteří výrobci dodávají plotová prkna již hloubkově ošetřená – taková vydrží mnohem déle než ta, která jsou pouze nalakována. Pravidelnému lakování se samozřejmě nevyhnete ani u plotovek s technickým nástřikem, ovšem nebudete ho muset tak často opakovat.

Publikováno: 07. 06. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: dřevěný plot | plot | plotovky | plotovky na stavbu | stavba plotu | údržba plotovek | životnost plotovek