Jak pečovat o baterii v notebooku, aby vydržela déle?

Kapacita baterie patří mezi nejdůležitější parametry, na které běžný uživatel hledí při výběru notebooku. Dalším krokem je příkladná péče – kapacita akumulátoru totiž není nekonečná a naopak se špatným zacházením zmenšuje. Nesejde na tom, zda jde o baterie do notebooku Asus nebo jiné značky, následující tipy platí pro všechna zařízení. Budete-li je svědomitě dodržovat, odvděčí se vám trvanlivostí a dobrou kondicí.

Jak dlouho baterie v notebooku vydrží?

Délka životnosti baterie v notebooku závisí na dvou základních faktorech. Prvním je počet nabíjecích cyklů. Za běžných podmínek vydrží baterie cca 2-3 roky. Záleží však i na druhém faktoru – vnějších vlivech. Mimo to hraje roli i fakt, zda akumulátor neležel ve skladu rok či dva před tím, než jste si notebook pořídili.

Kolik nabíjecích cyklů baterie vydrží?

Moderní baterie typu Li-Ion (lithium-iontové) dle výrobců vydrží cca 300-600 nabíjecích cyklů, což pro většinu lidí znamená používání po dobu 2-3 let. Výhodou daného typu akumulátoru je fakt, že netrpí paměťovým efektem, takže se nemusí vybíjet do 0 % ani formátovat při prvním použití. Naopak se snažte udržovat kapacitu nad 0 % - úplné vybití moderním bateriím vůbec nesvědčí. Snažte se proto používat napájení a zároveň nastavte systém, aby se baterie nepřebíjela na 100 %. Moderní notebooky takovým nastavením disponují a nabíjejí akumulátory na cca 95 %. Na čem ještě záleží, je teplota prostředí. Akumulátorům neprospívá uskladnění v příliš teplém nebo naopak chladném prostředí. Optimum je kolem 15-20 °C. Při samotném používání notebooku hlídejte počet aktivních aplikací a mějte otevřené pouze programy, které skutečně využíváte. To samé platí o funkcích jako Wi-fi, 3G, Bluetooth nebo LTE. Čím méně notebook zatížíte, tím lépe pro baterii.

Publikováno: 23. 01. 2021

Kategorie: Technika

Autor: Adam