Jak správně vybrat horské kolo?

Jak správně vybrat horské kolo?

Rozhodli jste se pro pořízení kola, ale nevíte si rady s výběrem? Chcete-li s ním zdolávat i polní a lesní cesty či náročnější terén, budete muset zalovit v kategorii horských kol. Právě ta jsou totiž konstrukčně navržena tak, aby byla v daných podmínkách lépe ovladatelná a odolnější než klasická městská a silniční kola. Rám je menší, robustnější a díky výše položenému těžišti je průchodnost terénem mnohem lepší. K tomu přispívají také širší pláště, které lépe tlumí nárazy a zvládají kluzký a rozbitý podklad. Velkou výhodou horského kola je převodovka s širokým rozsahem převodových stupňů (21 a více). Dalším žádaným prvkem je odpružení – může se jednat o přední odpruženou vidlici i systém předního a zadního odpružení. I to velmi napomáhá ke komfortnější jízdě v terénu. Nabídka horských kol je pestrá a najdete v ní modely o velikosti 26, 27,5 a 29 palců. Počítejte však s tím, že jízdními vlastnostmi na zpevněných komunikacích nejsou srovnatelné se silničními koly. „Horáky“ jsou těžší, mají větší valivý odpor a posed jezdce není tak aerodynamický.

Jaké zvolit odpružení?

MTB kola s odpruženou vidlicí a pevnou zadní stavbou (hardtail) jsou lehčí a levnější. Celoodpružené modely (full) nabízí komfortnější jízdu v terénu a usnadňují překonávání náročných překážek. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Jaký typ horského kola zvolit?

Horská kola jsou k mání v různých variantách. Pro sváteční jezdce a každého, kdo se chce především pobavit, je vhodné levnější rekreační pánské či dámské horské kolo. Pro pravidelnou a sportovněji založenou jízdu (nebo nějaký ten amatérský závod) je lepší sportovní model s lehčím rámem a konstrukcí navrženou pro vyšší výkon. O kategorii výše pak najdete závodní horská kola orientovaná čistě na maximální výkon. K typickým znakům patří odlehčené hliníkové či karbonové rámy a vysoce kvalitní konstrukční prvky. Stále tápete a nevíte, jaká velikost rámu je vhodná právě pro vás? Obraťte se na odborníky ze specializovaného eshopu vseprokolo.cz. Rádi vám doporučí optimální model s ohledem na vaše jízdní požadavky.

Publikováno: 14. 07. 2017

Kategorie: Volný čas

Autor: Adam

Tagy: jak správně vybrat horské kolo | jak vybrat horské kolo