Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Volný čas

Jak správně vybrat horské kolo?

Rozhodli jste se pro pořízení kola, ale nevíte si rady s výběrem? Chcete-li s ním zdolávat i polní a lesní cesty či náročnější terén, budete muset zalovit v kategorii horských kol. Právě ta jsou totiž konstrukčně navržena tak, aby byla v daných podmínkách lépe ovladatelná a odolnější než klasická městská a silniční kola. Rám je menší, robustnější a díky výše položenému těžišti je průchodnost terénem mnohem lepší. K tomu přispívají také širší pláště, které lépe tlumí nárazy a zvládají kluzký a rozbitý podklad.

Velkou výhodou horského kola je převodovka s širokým rozsahem převodových stupňů (21 a více). Dalším žádaným prvkem je odpružení – může se jednat o přední odpruženou vidlici i systém předního a zadního odpružení. I to velmi napomáhá ke komfortnější jízdě v terénu.

Nabídka horských kol je pestrá a najdete v ní modely o velikosti 26, 27,5 a 29 palců. Počítejte však s tím, že jízdními vlastnostmi na zpevněných komunikacích nejsou srovnatelné se silničními koly. „Horáky“ jsou těžší, mají větší valivý odpor a posed jezdce není tak aerodynamický.

Jaké zvolit odpružení?

MTB kola s odpruženou vidlicí a pevnou zadní stavbou (hardtail) jsou lehčí a levnější. Celoodpružené modely (full) nabízí komfortnější jízdu v terénu a usnadňují překonávání náročných překážek. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Jaký typ horského kola zvolit?

Horská kola jsou k mání v různých variantách. Pro sváteční jezdce a každého, kdo se chce především pobavit, je vhodné levnější rekreační pánské či dámské horské kolo. Pro pravidelnou a sportovněji založenou jízdu (nebo nějaký ten amatérský závod) je lepší sportovní model s lehčím rámem a konstrukcí navrženou pro vyšší výkon. O kategorii výše pak najdete závodní horská kola orientovaná čistě na maximální výkon. K typickým znakům patří odlehčené hliníkové či karbonové rámy a vysoce kvalitní konstrukční prvky.

Stále tápete a nevíte, jaká velikost rámu je vhodná právě pro vás? Obraťte se na odborníky ze specializovaného eshopu vseprokolo.cz. Rádi vám doporučí optimální model s ohledem na vaše jízdní požadavky.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *