Jak ušetřit za vodu? Nechte si navrtat studnu!

Jak ušetřit za vodu? Nechte si navrtat studnu!

Životní úroveň Čechů se sice průběžně zvyšuje, ale přesto se musíme smířit s neustálým zdražováním některých položek. A bohužel nejde jen o rostoucí cenu elektřiny a plynu – zdražování se totiž týká také vody. V současné době je průměrná cena jednoho kubíku kohoutkové vody cca 75 Kč (závisí na konkrétní lokalitě). Přesto existuje efektivní způsob, jak za vodu výrazně ušetřit. Disponujete-li vlastním pozemkem, nechte si postavit studnu. Mimo zajímavé finanční úspory získáte další benefity – nebudete závislí na dodávce vody z vodovodní sítě a budete ji mít v prvotřídní kvalitě bez chemických úprav. Využijte potenciál zahrady a spočítejte si, za jak dlouho se vám investice do vlastní studny vrátí. Shledáte-li, že jde o přijatelný časový horizont, není co řešit. Respektive je – budete se muset rozhodnout mezi klasickou kopanou a vrtanou studnou.

Je lepší kopaná, nebo vrtaná studna?

Vrtané studny nabízí hned několik podstatných výhod. Realizace je šetrná vůči životnímu prostředí a zeleni, protože během ní nedochází k poškození terénu. Vhodné místo a hloubku vrtu určí odborník na základě průzkumného vrtu. Samotná instalace čerpadel je snadná a nezabere více než jeden až dva dny. Za zmínku stojí také řádově vyšší vydatnost zdroje než u kopané studny – nemusíte se tak bát o zdroj pitné vody ani v době srážkového minima. A konečně i další a neméně důležitá vlastnost. U vrtané studny nedochází k druhotnému znečištění vody z povrchu, což je poměrně častý problém kopané studny s nedostatečně utěsněným mezikružím.

Na kolik vás realizace vrtané studny vyjde?

Rozhodnete-li se se nakonec pro vrtanou studnu, neváhejte se obrátit na firmu Tomáše Dvořáka, která provádí realizaci již od 650 Kč (bez DPH) za 1 m vrtu. V ceně je zahrnuto vyhledání pramene, doprava, čerpací zkouška, montáž čerpadla a vypažení PVC (s atestem pro pitnou vodu). Samozřejmostí je také odborné poradenství a garance vydatnosti. Pokud se ve finále nepodaří studnu navrtat, nebude vás to stát ani korunu. Další informace o vrtaných studnách najdete na www.vrtanistudny.cz.

Publikováno: 01. 04. 2015

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: kopaná nebo vrtaná studna | výhody vrtané studny