Proč je chytrý tablet iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Energie

Úsporné oběhové čerpadlo sníží spotřebu energie až o 15 procent

Nedílnou a bohužel i nemalou položkou každého domácího rozpočtu jsou i výdaje za energie. Nepatříte-li mezi spokojené obyvatele nízkoenergetického bydlení, zřejmě čas od času přemýšlíte nad tím, jestli by spotřeba vaší domácnosti nemohla být trochu nižší. Odpověď zní – samozřejmě, že mohla. Při využití úsporného oběhového čerpadla dokonce o 15 procent!

Oběhové čerpadlo jste možná doposud nepokládali za energetického žrouta, ale během topné sezóny je v provozu až 24 hodin denně. Využíváte-li standardní tříotáčkové čerpadlo, pravděpodobně spadá do skupiny D a spotřebovává tedy více energie než většina ostatních spotřebičů. Skutečnost, že od 1.1. 2013 platí v EU nová směrnice, podle které výrobci nesmí uvádět do oběhu energeticky náročná oběhová čerpadla, nic neznamená. Pokud jste si pořizovali oběhové čerpadlo před několika lety, patrně současným standardům neodpovídá. Někteří výrobci se naopak na požadavky směrnice připravili s předstihem a jejich zařízení současným i budoucím (pro rok 2015 je připravena nová a ještě přísnější směrnice) vyhovují. Patří mezi ně o oběhová čerpadla Grunfdos.

Společnost Grundfos se výrobou oběhových čerpadel zabývá již od roku 2008 a základ výrobního programu tvoří model ALPHA2, který disponuje funkcí AUTOADAPT. Ta výkon čerpadla automaticky přizpůsobí aktuálním požadavkům na vytápění, čímž zapříčiní výrazné snížení energetické náročnosti. Oběhová čerpadla ALPHA2 nepracují na plný výkon a není u nich zapotřebí neustále měnit a nastavovat požadované otáčkové stupně. O to se stará zmiňovaná funkce AUTOADAPT.

obehove cerpadlo

Při průměrné době práce (v zemích EU cca 5000 hod. / rok) spotřebuje oběhové čerpadlo ALPHA2 44 kWh za rok – ve srovnání s běžnými tříotáčkovými čerpadly až o 300 kWh méně. Investice do zařízení se tak vrátí za 2,5 roku, ale výrobce na něj poskytuje pětiletou záruku. Již v polovině záruční lhůty díky němu ušetříte a s ohledem na rostoucí ceny energií zřejmě nepůjde o zanedbatelnou sumu. O kvalitách oběhového čerpadla svědčí i nezávislý test TÜV Süd Product Service GmbH, ve kterém ALPHA2 porazila dalších šest čerpadel od jiných renomovaných výrobců.

Kromě funkce AUTOADAPT a pětileté záruky jistě oceníte i malý kompaktní design a přehledný digitální displej, který ukazuje aktuální spotřebu energie a hodnotu průtoku. Oběhové čerpadlo lze instalovat do jednotrubkových i dvojtrubkových soustav s radiátory i do systému podlahového vytápění. Uplatní se v soustavách s konstantním průtokem bez termostatických ventilů a v otopných soustavách s proměnným průtokem s termostatickými ventily. Zařízení se rovněž využívá v soustavách, ve kterých je oběhové čerpadlo mimo zdroj tepla. V kotlích se zabudovaným čerpadlem není výměna možná, ale je možné ho využít jako sekundární čerpadlo umístěné mimo kotel. Další informace najdete na webu Grundfos.