Jak vybrat kvalitní garážová vrata pro váš dům?

Jak vybrat kvalitní garážová vrata pro váš dům?

Při hledání garážových vrat byste se měli kromě ceny a designu zajímat také o materiál, odolnost, tepelnou izolaci, typ, pohon a velikost. Pokud je vaše garáž propojená s domem měli byste si také dát záležet na dostatečné pevnosti proti vypáčení, aby se vám do domu nedostali zloději.

Materiál

Nejčastěji jsou garážová vrata vyrobena z kovu (např. hliník, ocel, měď, zinek), laminátu nebo dřeva.

Dřevo dodá vaší garáži klasický vzhled, a navíc velmi dobře izoluje. Na druhou stranu je třeba ho pravidelně udržovat ochrannými nátěry.

Ocelová vrata jsou ze všech typů nejméně náročná na údržbu, ale na druhou stranu nemají tak dobré izolační vlastnosti. Vrata z tenčí oceli se navíc snadněji promáčknou, mají však výhodnou cenu.

Pokud je vaše garáž propojená s domem nebo je vytápěná, je lepší zvolit materiál s lepšími izolačními vlastnostmi. Například garáže s hliníkovým rámem a přerušeným tepelným mostem poskytují dobrou ochranu před únikem tepla.

Ovládání

Většinou si můžete zvolit mezi ručním či elektrickým pohonem vrat, ačkoliv běžnější jsou ty elektrické. Zejména kvůli dálkovému ovládání vrat, které je daleko praktičtější.

Podle knihy Stavba rodinného domu krok za krokem od Josefa Smoly také navíc obsahují ochranná opatření jako je nouzové otevírání při výpadku proudu, blokovací jištění s ochranou proti sevření a vícebodové zablokování při uzamčení proti vylomení.

Druhy

Existuje několik typů garážových vrat:

· sekční

· rolovací

· posuvná

· křídlová

· výklopná

Druh vrat byste si měli vybírat zejména podle prostoru, který máte k dispozici a pak samozřejmě také podle ceny, vzhledu a izolačních vlastností.

Vzhled

Sladit vrata s okny, hlavními dveřmi nebo fasádou dnes už není problém, jelikož se vyrábějí v několika barvách a provedeních. Kromě různých barev si také můžete zvolit imitace dřeva.

Je třeba také vzít v úvahu, že je nejlepší si nechat garážová vrata vyrobit na míru. Předejdete tak nepřesnostem, které by ubraly na tepelné izolaci a bezpečnosti.

Publikováno: 21. 11. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam