Kdo chce pracovat, práci si najde

Kdo chce pracovat, práci si najde

Masmédia nás masírují nepříliš lichotivými čísly, podle kterých je v některých krajích každý druhý člověk nezaměstnaný. Tak hrozné to opravdu není, ovšem pravdou je, že celá řada lidí má s hledáním práce značné potíže. Jde zejména o mladé lidi bez praxe a osoby v předdůchodovém věku, které dostaly výpověď ze zaměstnání. Máte-li adekvátní vzdělání a přesto vás již několikrát na vysněnou pozici nepřijali, zřejmě někde děláte chybu. Mnoho z nás se při hledání práce dopouští naprosto zbytečných chyb, kterých je se radno vyvarovat. Pokud se po novém zaměstnání poohlížíte i vy, ale nevíte, od čeho se „odpíchnout“, jste na správné místě. Poradíme vám, jak na to!

Hlavní je aktivní spoluúčast

Na rčení, které praví, že „kdo nic nedělá, nic nezkazí“, raději rovnou zapomeňte. Teplé místo někde v kanceláři vám do klína opravdu nespadne. Na pracovní úřad se také nespoléhejte, s úředníky fakt, že nemáte stabilní příjem, popravdě příliš nezajímá. Jeden z nejdůležitějších faktorů, je aktivní hledání. Doby, kdy jsme museli obcházet zaměstnavatele ptát se na volné pozice, jsou ty tam. To samé platí i o nabídkách práce v tisku. Příliš mnoho jich tam nenajdete. Ideální je usednout k počítači a porozhlédnout se na specializovaných serverech, kde se to poptávkami po pracantech jenom hemží. Doporučujeme server projobs.cz, na kterém již našlo práci několik set lidí. Aktuálně je k mání přes 11 000 nabídek práce a každým dnem jich několik set přibude. Mezi největší výhody patří přítomnost zaměstnavatelů, kteří se vyhovujícím uchazečům sami ozývají. Na projobs.cz najdete aktuální nabídky práce dle okresu, které si můžete filtrovat dle krajů (aktuální pracovní pozice pro Ostravu najdete na http://www.projobs.cz/okres-ostrava-mesto) nebo pozic, ale i nabídky práce v zahraničí. Skvělou pomůckou je i popis povolání (jedna z častých nabízených pozic je obchodní zástupce, více info najdete na http://www.projobs.cz/napln-prace-obchodni-zastupce-392), který vám napoví, co můžete od nové pracovní pozice očekávat. Součástí popisu je i průměrný plat (průměrnou mzdu obchodních zástupců najdete na http://www.projobs.cz/prumerny-plat-obchodni-zastupce-392) a další zajímavé informace, které byste měli vědět.

Životopis – kámen úrazu

S trochou štěstí narazíte na nabídku více, či méně vytoužené práce již za pár dní a je jen na vás, zda příležitost uchopíte za pačesy, nebo ji necháte uplavat. Vašeho potenciálního zaměstnavatele budou zajímat vaše schopnosti a kvality a vám nezbude, než mu zaslat „cévéčko“. Tedy curiculum vitae, neboli životopis. Nikdo po vás nechce, abyste sepisovali sáhodlouhou esej. Životopis by měl být strukturovaný, tedy sepsaný v bodech. Všude na webu se válí spousta vzorů, u kterých se můžete inspirovat. Kromě nezbytných údajů o vaší osobě nezapomeňte uvést své dosažené vzdělání a praxi. Vítané jsou i absolvované kurzy, certifikáty a podobně. Případné nedostatky doženete výčtem schopností. Hlavní je neposílat téměř prázdný papír. Stejně tak se však nevyplácí hra na supermany. Zaměstnavatelé nejsou hloupí a barona Prášila poznají na sto honů.

A jdeme na pohovor

Dostali jste echo, že se máte dostavit na personální oddělení? Výborně, váš životopis měl úspěch. Neusněte na vavřínech a dobře se na pohovor připravte. Hlavní roli bude hrát první dojem a ten uděláte jedině tehdy, budete-li dobře vypadat. Oblek není nezbytný, ale rozhodně ne špatnou volbou. Výjimkou jsou výběrová řízení na manuální práce. Ucházíte-li se o místo elektrikáře či skladníka, můžete zvolit ležérnější obleční. Bezpodmínečně nutné je jen to, abyste se dostavili čistí a upravení. Dlouhé vlasy sepněte, vousy zastřihněte. O vašem (ne)úspěchu rozhodně několik prvních minut pohovoru. Tipů a triků, které vám mohou pomoci k vysněnému zaměstnání, je samozřejmě daleko více. Uvedli jsme si ty základní, díky kterým najdete práci mnohem rychleji. Ať už hledáte občasnou brigádu nebo full-time práci v Rakousku či Německu, nezapomeňte na projobs.cz. Pojměte ho jako svůj výchozí bod, ze kterého se odpíchnete za novou pracovní pozicí. Přejeme hodně štěstí a pevné nervy!