Jsou elektronické obojky pro psy bezpečné?

Jsou elektronické obojky pro psy bezpečné?

Elektronické obojky pro psy se těší stále větší oblibě. Využívají je profesionální kynologové na celém světě i běžní chovatelé. Přesto má tato moderní pomůcka celou řadu odpůrců, kteří o ní tvrdí, že je nebezpečná. Nutno podotknout, že každý nástroj může být nebezpečný a psům ubližovat – a když na to přijde, tak i obyčejný obojek, který majitel svému psovi příliš utáhne. Pokud se elektrický obojek používá dle instrukcí a s rozmyslem, nijak zvířeti neublíží. V následujících řádcích vám prozradíme všechny důležité informace, které by vás mohly zajímat.

Základní charakteristika elektrického obojku

Elektrický obojek pro psy je moderní výcviková pomůcka, která funguje na principu nepříjemných (ale nikoliv zdraví nebezpečných) výbojů – korekčních impulsů. Jde o mnohem vhodnější způsob výchovy psa než fyzické tresty (např. vytahání za kůži, bití, plácání rukou) a navíc lze obojek používat i na dálku. To ocení každý, jehož čtyřnohý přítel nereaguje na jakékoliv volání a chová se doslova jako utržený z řetězu. Moderní elektronické obojky nabízí hned několik způsobů korekce – mimo impulsů jde o zvukový signál, ultrazvuk nebo vibraci.

Je elektrický obojek vhodný i pro vás?

Pokud nemáte žádné hlubší zkušenosti s výchovou psa, případně nevíte, jak neposlušného psa ovládat na dálku, pak je tento chovatelský nástroj ideálním řešením. Nevychovaný pes se může velmi rychle dostat do problémů a způsobit zranění sobě, dalším zvířatům nebo lidem. Elektrické obojky jsou rovněž vhodné jako brzda pro „psy útěkáře“.

Co o elektronických obojcích tvrdí odborníci?

Dle Ústřední komise pro ochranu zvířat prošly elektronické obojky za posledních deset let výrazným vývojem a v podstatě již nemají nic společného s prvními obojky, které postrádaly regulační prvky a korekční impulsy byly mnohem intenzivnější. O dodržování standardů se stará Mezinárodní asociace výrobců elektronických obojků (ECMA). Tato organizace provádí vlastní výzkum a spolupracuje i s dalšími odbornými a vědeckými pracovišti. Rozhodnete-li se pro pořízení elektronického obojku, vybírejte pouze mezi výrobky známých značek sdružených v ECMA.

Publikováno: 02. 05. 2015

Kategorie: Zvířata

Autor: Adam

Tagy: elektrický obojek | elektrický obojek pro psy