Když u vás doma dojde k havárii, obraťte se na odborníky!

Když u vás doma dojde k havárii, obraťte se na odborníky!

V domácnostech se to jenom hemží rozvody a zařízeními, bez kterých si již nedokážeme představit život, což si obvykle uvědomíme až v momentě, kdy dojde k poruše. Ale zatímco ucpaný odpad nás nechává docela v klidu, z prasklé vodovodní trubky a promáčené zdi či plamenů šlehajících ze zásuvky elektrického proudu nám řádně stoupá tlak. Co si v perné chvilce počít? Bez patřičné kvalifikace raději vůbec nic – respektive jen uzavřít hlavní přívod a vyčkat do příjezdu odborníka.

Ať už jde o havárii vody, plynu nebo elektřiny, do opravy havarijního stavu by se laik neměl pouštět. Zkušený elektrikář Praha 5 z elektro pohotovosti Elektro Elefant podotýká, že zásah domácího kutila může vyústit v ještě větší pohromu. Dotyčnému hrozí újma na zdraví (v horším případě i smrt) a samozřejmě i mnohem větší škody.

„Něco“ však může udělat i osoba, která se v opravách nijak zvlášť neorientuje. Prvním krokem k zažehnání havarijního stavu je uzavření hlavního přívodu nebo odpojení hlavního jističe. Samozřejmě mohou nastat situace, kdy je něco takového nemožné – obvykle proto, že se nachází na nedostupném místě nebo bezprostředně hrozí nebezpečí. V takovém případě nezbývá, než zavolat pomoc.

Pokud k havárii došlo mimo prostory domu, pak je vhodné zavolat na vodárnu či dodavateli elektrické energie. Jejich odpovědnost za škody však končí u objektu, respektive u vodoměru/elektroměru.

Nachází-li se problém přímo v domě, nezbude vám, než se obrátit na odborníka – havárii vody vyřeší instalatér a s elektřinou si poradí elektro pohotovost.

Publikováno: 19. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam