Nenechte se oklamat při výkupu zlata

Nenechte se oklamat při výkupu zlata

Protřídili jste rodinnou šperkovnici a rozhodli se, že se zbavíte některých zlatých šperků, které vám stejně leží ladem a nikdo si jich nevšimne, co je rok dlouhý? Nebo jen potřebujete rychlou finanční injekci a prodej zlata je to tou jedinou možností, jak se dostat k penězům, aniž byste si museli žádat o půjčku? Nechcete-li se nechat napálit a prodat zlato pod cenou, měli byste si před transakcí osvěžit pár rad, podle kterých je se radno při prodeji drahého kovu řídit.

Cena zlata není jednotná, ale závisí na ryzosti konkrétního kousku. Pokud si nejste jistí ryzostí, měly by vaše kroky směřovat k ověřenému obchodníkovi, který jeho kvalitu určí. Ceny drahých kovů se neustále mění a proto je dobré navštívit znalce i v případě, že určité povědomí o hodnotě zlata máte. Pozor, někteří obchodníci, kteří nabízí výkup zlata, se se snaží získat kovy vysoké ryzosti za cenu zlata nižší kvality. Jejich praktiky jsou následující:

  • Slíbí vám vysokou výkupní cenu, ale poté argumentují, že cena zlata prudce klesla. Právě proto se vyplatí sledovat aktuální ceny z pověřených zdrojů. Navíc – cena zlata dlouhodobě roste a prudký pád rozhodně nelze očekávat.
  • Budou vyžadovat přetavení – na tom není nic špatného, obchodníci se tak chrání proti šperkům, které sice na první pohled vypadají celé ze zlata, ovšem jádro obsahuje i jiné kovy. Obchodníci však často přetavují zlato tak, aby nebylo možné zjistit jeho správnou ryzost. Požadujte proto vytvoření zkušebních vývrtků, podle kterých si můžete nechat ryzost zkontrolovat na puncovním úřadě a poté případně reklamovat.
  • Analýza ryzosti se provádí spektrometrem. Obchodníci však proces velmi brzy ukončí a výsledek je proto velmi nepřesný. Pamatujte si, že analýza by měla trvat alespoň půl hodiny.

Dáte-li si pozor na výše zmíněné finty obchodníků, neměli byste se během výkupu zlata potkat s problémy.

 

Publikováno: 25. 11. 2012

Kategorie: Finance

Autor: Adam

Tagy: jak určit ryzost zlata | prodej zlata | ryzost zlata | výkup zlata | zlaté šperky výkup | zlato