Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Finance

Nenechte se oklamat při výkupu zlata

Protřídili jste rodinnou šperkovnici a rozhodli se, že se zbavíte některých zlatých šperků, které vám stejně leží ladem a nikdo si jich nevšimne, co je rok dlouhý? Nebo jen potřebujete rychlou finanční injekci a prodej zlata je to tou jedinou možností, jak se dostat k penězům, aniž byste si museli žádat o půjčku? Nechcete-li se nechat napálit a prodat zlato pod cenou, měli byste si před transakcí osvěžit pár rad, podle kterých je se radno při prodeji drahého kovu řídit.

Cena zlata není jednotná, ale závisí na ryzosti konkrétního kousku. Pokud si nejste jistí ryzostí, měly by vaše kroky směřovat k ověřenému obchodníkovi, který jeho kvalitu určí. Ceny drahých kovů se neustále mění a proto je dobré navštívit znalce i v případě, že určité povědomí o hodnotě zlata máte. Pozor, někteří obchodníci, kteří nabízí výkup zlata, se se snaží získat kovy vysoké ryzosti za cenu zlata nižší kvality. Jejich praktiky jsou následující:

  • Slíbí vám vysokou výkupní cenu, ale poté argumentují, že cena zlata prudce klesla. Právě proto se vyplatí sledovat aktuální ceny z pověřených zdrojů. Navíc – cena zlata dlouhodobě roste a prudký pád rozhodně nelze očekávat.
  • Budou vyžadovat přetavení – na tom není nic špatného, obchodníci se tak chrání proti šperkům, které sice na první pohled vypadají celé ze zlata, ovšem jádro obsahuje i jiné kovy. Obchodníci však často přetavují zlato tak, aby nebylo možné zjistit jeho správnou ryzost. Požadujte proto vytvoření zkušebních vývrtků, podle kterých si můžete nechat ryzost zkontrolovat na puncovním úřadě a poté případně reklamovat.
  • Analýza ryzosti se provádí spektrometrem. Obchodníci však proces velmi brzy ukončí a výsledek je proto velmi nepřesný. Pamatujte si, že analýza by měla trvat alespoň půl hodiny.

Dáte-li si pozor na výše zmíněné finty obchodníků, neměli byste se během výkupu zlata potkat s problémy.

 

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *