Kompostér: Proč si ho pořídit a jak si vybrat ten správný?

Kompostér: Proč si ho pořídit a jak si vybrat ten správný?

Důvodů, proč si pořídit praktický kompostér, se nabízí hned několik. V prvé řadě jsou to peníze, respektive úspora za odvod biologického odpadu a zahradnický kompost, který zlepšuje kvalitu půdy – a není nejlevnější. V řadě druhé je pádným důvodem praktická stránka. Kompostovat se dá opravdu spoustu věcí, a mít vždy na blízku recyklační nádobu je zkrátka výhoda, kterou si člověk uvědomí až v momentě, kdy ji začne využívat.

Co lze kompostovat?

Na kompostování je skvělé, že rozhodně není okrajovou záležitostí. Naopak se stane vaší každodenní aktivitou, protože kompostér přijímá téměř vše, co si jen vzpomenete. Samozřejmě jde o organické materiály – obvykle z kuchyně a ze zahrady. Kompostér spolehlivě nahradí BIO popelnici. Můžete do něj dávat trávu, větve, listí a další věci, které vyrostly na vaší zahradě. Kromě toho také plevel, piliny, hobliny – a samozřejmě zbytky z domácnosti. Kromě zbytků ovoce a zeleniny je kompostér připraven pojmout kávové a čajové zbytky, skořápky z vajíček a ořechů, a dokonce i podestýlku domácích býložravců či zbytky pečiva.

Prvotřídní hnojivo vlastní výroby

Správný zahrádkář chce pro svou zahradu to nejlepší. Bez vhodně zvoleného hnojiva je dosažení skvělé úrody prakticky nemožné – a je to právě kompost, který vašim rostlinám poskytne spoustu důležitých živných prvků. V praxi samozřejmě záleží na složení hnojiva a efektivitě kompostování. Pokud se však vyvarujete kompostování materiálů a látek s obsahem škodlivých látek a pesticidů, mělo by se vám nakonec výroba kvalitního kompostu podařit.

Jaký kompostér vybrat?

Když na to přijde, kompostér si můžete postavit svépomocí. Třeba ze starých palet, ale v jejich případě nepočítejte s dlouhou životností, protože dřevo při kontaktu s kompostem rychle tlí. Mnohem jistější je pořízení hotového kompostéru takové konstrukce, která bude odpovídat plánovanému využití. K dostání jsou kompostéry zabezpečené (pro ochranu před kočkami, psy a hlodavci) a zateplené (pro celoroční provoz). Obvykle se vyrábí z plastu nebo kovu a cena závisí na velikosti a provedení. Ani tak se ale nemusíte bát, že by vás kompostovací paráda vyšla na více než pár tisíc korun.

Publikováno: 14. 01. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam