Levně a útulně. Zařiďte si pracovní kout v obýváku

Na kvalitní pracovní zázemí potřebujete spoustu místa. Nebo ne? Pokud hledáte cestu, jak vměstnat pracovní zákoutí do obývacího pokoje, máme pro vás hned několik tipů. Pojďme se společně podívat na to, jak zařídit zázemí nejen pro home office levně, ale prakticky a příjemně. Tak, aby se vám vždy dobře pracovalo.

Najděte tu správnou mezeru v prostoru

Ještě, než se pustíte do samotného zařizování, je potřeba vybrat kout, kam pracovní zázemí umístíte. Podívejte se na obytnou zónu. Skýtá možnost menší přestavby? Kde by pro vás bylo nejpříjemnější a nejpohodlnější pracovat? Bude to u stěny, nebo naopak u okna? Pokud vám vaše představivost nepomáhá, zkuste si prostor a jeho rozvržení načrtnout na papír nebo v on-line plánovači. To vám může usnadnit práci s plánováním a připravit vás na efektivní práci z domova.

Nemáte místo? Se skladným nábytkem neuděláte chybu

Už víte, kde bude vaše nová kancelář? Máte tedy jasno, kolik volného prostoru máte k dispozici. Jestliže vás plocha limituje, ještě to nevzdávejte. Řešením mohou být skládací nebo sklopné psací stoly. Nenechte se zmást, ačkoli jde o řešení pro malé interiéry, poskytnou vám dostatek úložných prostor, třeba na tiskárnu a kancelářské prostory. Některé jsou koncipovány jako atraktivní komoda či skříňka, a tak navíc můžete své pracovní místo kdykoli šikovně skrýt. To je ostatně skvělé pro oddělení osobního a pracovního života.

Kvalitní sezení? Naprostý základ

Ať už vsadíte na kvalitní pracovní stůl, nebo zvolíte skládací nábytek, jedno je jisté: doplňte je kvalitní ergonomickou židlí. Nepodceňuje výběr židle či křesla, na jejich kvalitě závisí zdraví vašich zad. Správná kancelářská židle by měla mít područky, pohyblivý mechanismus a opěrku hlavu. Záleží také na hloubce a výšce sedu. Bude se vás u stolu střídat více? Pak je na místě zakoupit nastavitelnou židli. Chcete občas pracovat vestoje? Skvělá možnost, zvažte polici ve výšce, kterou občas vyměníte za váš pracovní stůl.

Jak na levné vybavení?

Říkáte si, kolik vás asi zařízení bude stát? Kdepak, nemusí to být velká investice. Šetřete váš rodinný rozpočet. Internetové bazary jsou plné kvalitního nábytku, stačí si vybrat. Občas někdo z nás zkrátka sáhne vedle nebo řeší úpravy svého bydlení či kanceláře. Ještě výhodnější možností může být také oblíbený swap. Že jste o něm ještě neslyšeli? Jde o výměnu toho, co oběma stranám neslouží. Tak například za pokojovou rostlinu, která vám překáží, získáte právě kancelářskou židli nebo starší knihovnu. Nebojte se účastnit. Kromě radosti vás možná potěší i jeden velký benefit: méně odpadu. Proč věci vyhazovat, když druhým udělají radost?

Pozor na prokrastinaci a nedostatek hranic

Koutek máte téměř zařízený, je ještě něco, co chybí? Doplňte jej osobními dekoracemi, zelení a kvalitním osvětlením. Zároveň je dobré jej oddělit od vaší relaxační zóny, která by vás mohla snadno rozptýlit. Použijte paravan a využívejte práci na pracovní bloky. Jedině tak se vyhnete boji s prokrastinací, která při práci z domova často hrozí.

Náš tip? Vytvořte si vlastní rituály před a po pracovní době. Co třeba ranní běh a odpolední procházka? Nebo meditace? Najděte si zkrátka takový způsob, aby vám práce z domu dělala radost a produktivita přišla sama každý den.

Publikováno: 06. 03. 2024

Kategorie: Bydlení

Autor: Lenka Mrázková