Elektronika

Levné MP3 přehrávače nejen pro děti

MP3 přehrávač, zařízení, které slouží k poslechu audio souborů ve formátu MP3, netřeba představovat. „Empétrojky“ jsou fenomén, který se navždy zapsal do historie moderního záznamu hudby a díky svým vlastnostem umožnil šíření audionahrávek na internetu. Historií se ale budeme zabývat někdy jindy a dnes se zaměříme na MP3 přehrávače. Přesněji velmi, ale opravdu velmi levné modely, jejichž pořizovací cena se pohybuje v řádu desetikorun. Přestaňte kontrolovat kalendář, skutečně není 1. dubna!

iPod od Apple, modely od iRiver nebo Sony – MP3 přehrávače těchto značek jsou synonymem nejvyšší kvality a hudební fajnšmekři na ně nedají dopustit. Naproti high-endovým modelům ale stojí levné MP3 přehrávače, jejichž cena je skandálně nízká. A přestože zařízení s cenou do sta korun v žádném případě nemůže konkurovat drahým MP3 přehrávačům, nejde o vyhozené peníze a věříme, že si svou cílovou skupinu stoprocentně najde.

Na nákupu za hubičku aneb testování extrémně levného přehrávače

Prozkoumali jsme nabídku specializovaného e-shopu s všeříkajícím názvem mp3levne.cz a našli v ní několik modelů v mnoha barevných variantách. Cena nejlevnějšího MP3 přehrávače činí 79 Kč, sada ale neobsahuje USB kabel. A tak jsme se „rozšoupli“, připlatili dalších 20 Kč a pořídili si MP3 přehrávač včetně kabelu. Na to, že jde o čínský noname (výrobce je neznámá firma Tobestar), měl až překvapivě pěknou krabičku, v jejichž útrobách se skvěl černý MP3 přehrávač, sluchátka a zmíněný kabel. A zatímco sluchátka vypadala jako typická „chrastítka“, samotný MP3 přehrávač budí slušný dojem, který umocňuje hliníkové tělo.

Hliníkové šasi nás skutečně příjemně překvapilo a zaručuje mnohem větší odolnost než plast. Díky hliníkovému clipu lze MP3 přehrávač upevnit za opasek nebo část oděvu a pomalu se dostáváme k cílové skupině uživatelů, kterým by se levný Číňan mohl hodit. Ještě předtím se ale zaměříme na kvalitu reprodukovaného zvuku a ovládání.

Levný MP3 přehrávač z Číny nemá interní paměť, ale podporuje microSD/TF karty (nejsou součástí balení) s kapacitou do 8 GB. Ovládání je velmi jednoduché a probíhá pomocí dvou kruhových tlačítek. Vnitřní kruhové tlačítko má funkci play/pause a vnější slouží k přepínání stop a redukci hlasitosti. Žádné jiné tlačítko (vyjma on/off na boční straně přístroje) na MP3 přehrávači nenajdete.

Nahráli jsme tedy pár MP3 na SD kartu a zasnuli do přehrávače konektor sluchátek. Pozor, soubory nesmí být ve složkách, jinak se budou přehrávat v náhodném režimu a ne chronologicky tak, jak jsou za sebou na paměťové kartě.

Pustili jsme první skladbu a na chvíli se zaposlouchali. Upřímně řečeno, od sluchátek jsme zázraky nečekali a proto jsme nebyli zklamáni, když se nekonaly. Reprodukce nebyla nejhorší (respektive s přimhouřenýma očima šlo skladbu poslouchat) a na nejvyšší stupeň hlasitosti nebyl slyšet výrazný šum nebo chrastění. Zvuk však nebyl příliš čistý na nejnižší stupeň a celková kvalita byla ve vesměs průměrná. Suma sumárum, i se standardními sluchátky je poslech možný.

V poslední fázi recenze jsme vyzkoušeli kvalitní značková sluchátka Koss a právě v tomto ohledu nás levný MP3 přehrávač mile překvapil. Zvuk se nedal s předchozími sluchátky srovnat, což nás přesvědčilo o tom, že koupě velmi levného MP3 přehrávače má smysl.

Levný přehrávač je ideálním společníkem pro sportovce, kteří by neradi riskovali poškození dražšího přístroje, ale také perfektní dárek pro menší děti. Ty si s elektronikou rozumí, ale často se k ní nechovají příliš šetrně a není proto důvod utrácet spoustu peněz za dražší model, jehož funkce tak jako tak nevyužijí.

A když už jsme u těch dětí, v e-shopu mp3levne.cz seženete i mnohem nápaditější kousky. Levné MP3 přehrávače pro děti mají podobu autíčka, berušky či fotbalového míče a předpokládáme, že se budou dětem líbit. Pokud víte o výhodnějším nákupu za necelou stokorunu, dejte nám vědět…