Moderní průmyslové roboty: Výrobu výrazně zjednodušují, ale lidem práci neberou

Moderní průmyslové roboty: Výrobu výrazně zjednodušují, ale lidem práci neberou

V médiích se v posledních letech stále častěji šíří informace o moderních technologiích, které by mohly nahradit mnohé lidské profese. Monotónní a méně kvalifikovaná práce by měla být v dohledné době minulostí - alespoň ve firmách, které se rozhodnou pro pořízení inovativních robotů. Zařízení toho zvládají poměrně hodně a jejich uvedení do výrobního procesu není příliš složité. Je to snad špatná zpráva pro zaměstnance a hrozí prudký narůst zaměstnanosti? K obávám nejsou důvody, protože tzv. robotizace naopak přinese mnohé výhody.

Staňte se svědky 4. průmyslové revoluce

Jestliže se o danou problematiku blíže zajímáte, jistě jste se již setkali s pojmy jako Průmysl 4.0 nebo Čtvrtá průmyslová revoluce. Oba termíny označují současnou digitalizaci a původní myšlenka pochází z dokumentu představeného v Hannoveru 2013. Co je její podstatou? Cílem je stavět “chytré továrny”, ve kterých budou hlavní pracovní sílu představovat kyberneticko-fyzikální systémy, jejichž úkolem bude rutinní a opakující se práce. V těchto fázích procesu výroby by měli roboti nahradit lidské pracovníky. Neznamená to však, že by lidé kvůli robotům postupně přišli o práci. Ačkoliv některé pracovní pozice zaniknou, vytvoří se nové - kvalifikovanější a lépe placené. Na úřadech práce tak rozhodně nebude přeplněno. Navíc - ani velmi vyspělé technologie se zatím neobejdou bez údržby. Představa, že továrnu ovládne umělá inteligence, není v dohledné době reálná.

Kolaborativní roboty mohou zefektivnit i vaše podnikání

V souvislosti s robotizací se v poslední době hovoří především o kolaborativní robotech. Najdete je v portfoliu specializované firmy Universal Robots a jedná se o robotická ramena UR, jejichž úkolem je bezpečně spolupracovat s lidskými pracovníky a usnadňovat jim práci. Využití kolaborativních robotů je velmi pestré, nachází uplatnění ve všech oborech podnikání a umožňují využití výhod automatizace bez dodatečných nákladů, které jsou pro daný segment běžné - např. nastavení, programování, tvorba manipulačních zón… K výhodám patří intuitivnost a jednoduchost ovládání. Operátoři se s ramenem naučí zacházet prakticky okamžitě. Kolaborativní roboty se uplatňují v nízkoobjemové výrobě, SME a dalších aplikacích, kde se robotizace za jiných okolnosti nevyplatila.

Proč začít využívat kolaborativní roboty?

Programátor není zapotřebí

Průmyslové roboty od Universal Robots byly navrženy tak, aby je mohli operátoři snadno nastavit a uvést do provozu i bez pokročilých programátorských znalostí a předchozích zkušeností. V podstatě stačí, když se rameno umístí na pracoviště a na dotykovém tabletu zadají pokyny.

Expresní nastavení

Zařízení od Universal Robots vyniká také v rychlosti nastavení a zprovoznění. Doby, kdy tyto procesy zabraly minimálně několik dní až týdnů, jsou nadobro pryč. Robotická ramena mohou pracovat již za pár hodin. Průměrná doba potřebná pro uvedení do provozu činí půlden.

Maximální flexibilita

Robotická ramena zvládají množství různých aplikací a zastávají tak funkci několika zařízení. Investice do jednodúčelových robotů se proto nyní jeví jako naprosto zbytečné plýtvání prostředků. Ramena lze kdykoliv přenastavit a změnit způsob využití dle aktuální potřeby. Díky nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům je možné zařízení přenášet po pracovišti.

Zvýšení úrovně bezpečnosti

Nespornou výhodou automatizace je její pozitivní vliv na bezpečnost práce. Konkrétně robotická ramena mohou nahradit pracovníky při namáhavých činnostech či v prostředí, které je vyhodnoceno jako rizikové. Dle statistik pracuje 8 za 10 ramen bez ochranné bariéry, což svědčí o tom, že jde o velmi bezpečné zařízení. Zařízení Universal Robots byla schválena a certifikována specialisty z TÜV. Další potřebné informace najdete na webu universal-robots.com.

Publikováno: 27. 07. 2018

Kategorie: Technika

Autor: Adam

Tagy: coboti | robot | roboti | Universal Robots | universal-robots.com