Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Skvělé tipy

Nechemické čištění, které důvěrně znaly naše prababičky

Snažíte se být ohleduplní k životnímu prostředí a vyznáváte ekologický styl života? V tom případě se vám bude hodit několik praktických tipů, které vám pomohou vyčistit kuchyni i bez pomocí chemických přípravků. Co na tom, že jde o „babské“ rady, kterými se řídili již naši předkové – stejně dobře fungují i v moderní domácnosti. A nejsou šetrné jen k přírodě, ale také vaší kapse…

Na nádobí nepotřebujete jar – stačí sůl a voda z brambor

Skutečně, na odmočené nádobí platí kuchyňská sůl, které desinfikuje a navíc povrch nádobí jemně vybrušuje. Na náchylné materiály (např. teflon) byste čistící prostředky neměly využívat vůbec. Stačí je očistit vodou a vytřít papírem či jemnou stranou houbičky.

Na starší plechové nebo cínové nádobí platí odstátá voda z uvařených brambor. Má skvělé odmašťovací schopnosti a hravě s ní umyjete celou horu nádobí. Na mosaz a sklo zase využijete sůl smíchanou s octem.

Ocet – kladivo na zničené a zašlé hrnce a sklenice

Kupte si pořádnou lahev octu a nebudete potřebovat čističe na povrchy z keramiky a kovy, které postihl vodní kámen. Necháte-li ocet působit několik hodin, hravě pak drátěnkou odstraníte staré zaschlé usazeniny, kterých jste se dlouho nemohli zbavit. Smícháte-li ocet se solí, můžete s roztokem leštit sklo a to dokonce i broušené. Stejně dobře s ním vyčistíte železo a jeho slitiny.

Na dřez a koberec platí jedlá soda

Bez jedlé sody se v moderní kuchyni neobejdete a to i přesto, že dělala společnost našim babičkám a prababičkám. Vydá za bezpočet čistících prostředků a ušetříte díky ní nemalé peníze. A k čemu ji můžete využít?

S jedlou sodou lze leštit chromové nádobí, vydrhnout dřez, vana a hrnce. Slouží i jako náhražka pracího prášku, ale nezapomeňte zdvojnásobit obvyklou dávku. Slušného efektu docílíte i tehdy, když necháte slabou vrstvu sody několik hodin působit na koberec a poté vysajete výkonným vysavačem. Soda mimo jiné zvládne i olejové skvrny (její složení se podobá saponátů, ale obsahuje mnohem méně toxinů).

Se zápachem a skvrnami zatočí citron

Posledním pomocníkem, který ve vaší kuchyni určitě nechybí, je citron. Ten si můžete dát do čaje, ale také díky němu vypudit nepříjemný zápach z odpadkového koše nebo skříňky. Respektive jeho nastrouhaná kúra.

S citronovou šťávou zase vyleštíte nábytek a navrátíte někdejší lesk dřevěným skříňkám i podlaze. Stačí ji smíchat s olivovým olejem (v poměru 1:1), který zastává leštící složku. Dohromady se solí se zase promění na „odrezovač“ starého nádobí.

Citronovou šťávu využijete také v rámci praní bílého prádla. Přidáte-li cca 1 dcl šťávy a jednou sodu, získáte účinné bělidlo, které se vyrovná chlóru.