Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Bydlení

Nová podlaha? Jedině z anhydritu!

Chcete si pořídit moderní podlahové vytápění nebo jen rekonstruujete dům a nevíte jakou zvolit podlahu? Mezi nejoblíbenější stavební materiály v současnosti patří anhydrit a i přesto, že o něm laická veřejnost tolik neví, přední stavební firmy ho označují jako materiál budoucnosti. V čem se anhydrit liší od betonu a proč to vypadá, že ho časem zcela nahradí?

Pojmem anhydritová podlaha většinou označujeme litou nebo sádrovou podlahu. Směs na bázi síranu vápenatého s příměsí vody, písku a dalších přísad, má podobu samonivelačního potěru, který vyniká mnoha vlastnostmi, o kterých si může beton nechat zdát. Mezi největší výhody patří:

  • dokonalé rozprostření samonivelačního potěru – povrch je rovný, hladký a pevný, s absencí diletačních spár
  • na podlahu z anhydritu lze položit libovolná krytina
  • aplikace není fyzicky náročná
  • realizace je rychlá a v běžném rodinném domě trvá zhruba den
  • po podlaze je možno již na druhý den chodit a po 4 – 5 dnech ji zatížit
  • po pokládce nejsou prostory zaprášené a znečištěné
  • ideální v kombinaci s podlahovým vytápěním – díky svému složení se prohřívá mnohem lépe než beton

Aby však bylo možno po podlaze na druhý den chodit a pár dní na to ji zatížit, musíme prostory řádně větrat. To samé platí i o pokládce krytiny. Tu je možno realizovat za řádově 3 – 6 týdnů ovšem jen pod podmínkou, že bude podlaha vysušená. Vlhkost se běžně měří CM přístrojem a v případě parotěsné a dřevěné podlahy nesmí přesáhnout 0,5 %. U topného potěru pak 0,3 % a paropropustné krytiny 1 %.

Má anhydritová podlaha i nevýhody?

Ani anhydrit není bez chybičky, ovšem nejde o nevýhodu v pravém slova smyslu. Vzhledem k tomu, že anhydrit velmi rychle tuhne a není proto čas na opravy (jak je tomu u betonu), měl by se pokládky chopit někdo, kdo s ní má zkušenosti a potřebné technické vybavení. My doporučujeme společnost Anhypodlahy s.r.o., která se pokládkou zabývá mnoho let a nasbírala spoustu kladných referencí.