Padesát odstínů aneb každý má svá temná zákoutí

Padesát odstínů aneb každý má svá temná zákoutí

I v současné době, kdy nám na čtení knížek nezbývá příliš mnoho volného času, se sem tam objeví kousek, který vzbudí pozdvižení i u „nečtenářeské“ veřejnosti. Minulý rok se o to zasloužila britská autorka E L James se svou knihou Padesát odstínů šedi. Tu původně vydala jako e-book, a to aniž by tušila, jaké pozdvižení způsobí. Letos se jí to podařilo podruhé – momentálně je v knihkupectví obrovská sháňka po pokračování s názvem Padesát odstínů temnoty. Zápletka knihy, které se prodalo více než 40 milionů kusů (mimochodem více než fenomenálního Harryho Pottera), je přitom poměrně jednoduchá.

Padesát odstínů šedi

Hlavní hrdinkou prvního dílu erotické trilogie je mladá a naivní studentka literatury Anastasia Steel, která dostane úkol, který ji obrátí život vzhůru nohama. Rozhovor s bohatým podnikatelem Christianem Greyem nedopadne jinak, než že se do něj Anastasia zamiluje. I starší Christian k dívce vzplane, jeho sympatie se však projevují úplně jinak, než by Anastasia čekala. Trpí byznysmanovy nezvyklé erotické chutě a snaží se proniknout do jeho světa. Kniha Padesát odstínů šedi je díky častému výskytu erotických scén (mimo jiné líčených velmi specifickým způsobem) přezdívána „pornem pro matky“.

Padesát odstínů temnoty

Druhé pokračování trilogie Padesát odstínů temnoty začíná tam, kde Anastasia opustila Christiana. Nedaří se jí na něho zapomenout a proto s úlevou přijímá novou smlouvu a opět se dostává do kolotoče podivných sexuálních praktik, které jsou ovšem mnohem temnější než dříve. Pro Anu i Christiana je jejich vzájemný vztah obrovskou zkouškou. Pokud vás zajímá, jestli se Christianovi podaří přemoct své Démony a zda Ana učiní správné rozhodnutí, které je mimochodem tím nejtěžším v jejím krátkém životě, nenechte si pokračování bestselleru ujít. V knihkupectvích se po něm pravděpodobně zapráší stejně rychle jako po úvodním dílu.