Toužíte po zážitku?

Dovolená na Třeboňsku pro každého. V krásném penzionu se Vám bude líbit.

Proč je chytrý iPhone 14 Pro Max tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Tip na MEGAubytování

Portál Neutralne.cz se Vám vždy snaží doporučit vhodné tipy, které Vám usnadní Váš každodenní život. Proto Vám dáváme do pozornosti portál MegaUbytko.cz, na kterém naleznete více než 4900 ubytovacích zařízení v České republice a na Slovensku. Letní dovolenou si vyberete v rubrice ubytování Pálava, zatímco pobyt na Vaši dovolenou během zimních měsíců naleznete na ubytování Jeseníky. Dovolená v Česku je vždy dobrý nápad.

Energie

Pelety se vyplatí. Ty kvalitní určitě!

Kvalitní pelety jsou dražší než pelety, jejichž kvalita poněkud pokulhává. Přirozeně vás to bude svádět k levnějšímu nákupu, ale ten nebude v konečném důsledku ani zdaleka tak výhodný, jak jste si zprvu mysleli. V čem je zakopaný pes?

V případě kvalitních pelet můžete počítat s garantovanou výhřevností, vyšší objemovou hmotností a nízkým obsahem popela a prachu. Možná vám teď problesklo hlavou něco ve smyslu – a stojí vůbec tyto vlastnosti za ty peníze? Každý solidní prodejce vám řekne, že ano, protože takové palivo přináší mnohem větší užitek při provozu. Dostanete z něj maximum a nebudete neúměrně zatěžovat kotel a zanášet spalinové cesty.

Ale vždyť všechny pelety vypadají stejně…

To je tak trochu pravda, na první pohled jsou pelety skutečně velmi podobné a rozeznat ty kvalitní je prakticky nemožné. Naštěstí existují autority které udělují certifikáty. V případě pelet je ukazatelem kvality mezinárodní certifikát EN plus – v posledních letech reprezentuje evropský standard a umožňuje spotřebitelům snadnou orientaci mezi jednotlivými produkty. Dané označení mohou mít i nejlevnější pelety.

Z hlediska využití je certifikace rozdělena do několika tříd. Pro domácnosti jsou vhodné pelety označené třídou A1, což reprezentuje nejvyšší možnou kvalitu. Jedná se o pelety z čistého kmenového dříví bez chemicky ošetřených zbytků. Pelety s označením EN plus A1 garantují vysokou výhřevnost (min. 16,5 MJ/kg), nízkou vlhkost (max. 10 %), nízký obsah popela (max. 0,7 %) a nízký podíl jemných části (max. 1 %).

EN plus se zabývá také teplotou tání popela, což je hodnota, při které se ze sypkého popela stává „škvára“. Z logiky věci vyplývá, že musí být vyšší než 1200 °C, protože právě tato hodnota je v kotli na pelety při hoření běžná.

A co když to „risknete“?

Topení necertifikovanými peletami je rizikové. Prodejce vám sice může prodat vysoce kvalitní produkty, ale stejně tak i velmi nekvalitní pelety, které nemají tak dobrou výhřevnost, jsou příliš vlhké, a nakonec zkrátí životnost kotle. Pokud to rádi hrotíte, proč ne… V opačném případě preferujte certifikované pelety – například z waldera.cz.

Přidat komentář

Klikněte pro přidání komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *