Pergola, kterou neodfoukne ani hurikán

Pergola, kterou neodfoukne ani hurikán

Zima je ta tam a přišel čas vybalit všechno kutilské nářadí. Pokud již dlouho přemýšlíte nad tím, že si postavíte novou pergolu, neváhejte a pusťte se do díla. Počasí kutilům přeje a když se pustíte do práce s chutí, budete se stavbou za chvíli hotovi. Navíc si můžete práci velmi usnadnit a vyřešit jeden ze stěžejních problémů, s kterými se můžete během stavby altánku potkat – stabilitou. Ne vždy se podaří základy pergoly upevnit k zemi tak, aby konstrukce držela jako přikovaná. Můžete toho docílit dvěma způsoby. První je mnohem pracnější – zabetonovat nosné sloupky do země. Tento postup je poněkud zdlouhavý a špatně se provádí na nerovném terénu.

Využijte kotvící prvky

Mnohem lepší je zvolit speciální kotvící prvky. Těmi lze uchytit nosné sloupky bez rizka, že bude dřevo v kontaktu se zeminou. Kování je pozinkované a odolá zubu času. Pokud stavíte základy na travnaté ploše, využijete kování typu H. To po zabetonování odolá mechanickému tlaku i větru. Pakliže se chcete betonování vyhnout, a podloží je měkké, ale pevné, použijte zatloukací trny. Pokud budou základy ležet na pevném podkladu, přijdou vám vhod podlahové úchyty. Můžete je velmi snadno přichytit pomocí kotev na dlažbu nebo beton.

Zemní vruty pro každý terén

Velmi oblíbené jsou také zemní vruty, které jsou skvělou alternativou ke klasickému kotvení. Zemní vrut má speciálně tvarovanou špici a obstojí ve všech typech terénů, aniž by snížily nosnost či stabilitu konstrukce. Když si spočítáte, kolik času strávíte výkopem, betonováním a další prací, nebudete nad užitím vrutů váhat ani vteřinu. Zemní vruty se dají využít i u zahradních domů, chat a plotů. Za velmi slušnou cenu je můžete objednat na vladeko.cz.

Publikováno: 16. 03. 2012

Kategorie: Bydlení

Autor: Adam

Tagy: pergola | stavba pergoly | uchycení pergoly | vladeko.cz | zemní vrut | zemní vruty