Poznáte kvalitní rum? Přehled TOP pití na trhu!

Poznáte kvalitní rum? Přehled TOP pití na trhu!

Rum. Tato tři písmena mají pro spoustu lidí až magický význam. Milovníci tohoto silného alkoholického nápoje nedají na jeho lahodnou chuť dopustit. Pokud k nim patříte i vy, jistě si čas od času dopřejete skleničku vybrané značky. Anebo jste snad doposud holdovali levným patokům ze supermarketu? Řada z nich má s opravdovým rumem společné jen jméno. Nepřestávejte číst a dozvíte se, po které lahvince sáhnout! Ještě podrobnější informace pak najdete v článku na téma "Jak vybrat kvalitní rum" na lihomat.cz.

Pár faktů o rumu aneb co je dobré vědět

Rum patří k nápojům, které alespoň jednou za život ochutnal téměř každý. Celosvětově se ho vypije 1,4 bilionu litrů, což je vskutku úctyhodné číslo. Dokonce natolik, že 16. srpna slaví svátek. V žebříčku nejvíce konzumovaných alkoholických nápojů zaujímá druhé místo. První je vodka. V 16. století byl považován za léčivo. Respektive mezi námořníky, kteří mu holdovali ve velkém jako prevence proti kurdějím i na zklidnění zranění. Slovo rum bylo údajně odvozeno z botanického názvu cukrové třtiny (Saccharum officinarum), ze které se vyrábí. Možností je však více. Další význam slova je odvozenina ze slova rumbullion, které označuje plantážníky na ostrově Barbados. Anebo snad „rumbellion“ - anglického termínu pro „velký ruch“? Historie rumu je sama o sobě velmi zajímavá, ale různé zdroje ji vykreslují trochu jinak. Nápoj však pravděpodobně pochází ze zmíněného Barbadosu, kde byl vyroben destilací cukrové třtiny již v roce 1651. Šlo však spíše o neúspěšné pokusy, protože si získal přezdívku „kill – devil“. V dobových dokumentech je popisován jako „horký, pekelný a hrozný likér“. V minulosti byl rum cennou komoditou, prostřednictvím které karibské ostrovní státy uplácely námořníky, aby jim na oplátku poskytovali ochranu před piráty.

Po jaké značce sáhnout?

A teď to podstatné. Rumu je jak máku a najít kvalitní nápoje není snadné. Pokud však vsadíte na některé z následujících značek, vychutnáte si ho intenzivněji než kdykoliv předtím.

Zacapa Centenario 23

Oblíbený a velmi exkluzivní rum z Guatemaly se vyrábí z cukrové třtiny a panenského medu. Zajímavostí je, že zraje v guatemalských horách ve výšce 2 300 metrů. Nechybí na nápojovém lísku top restaurací a v posledních letech si ho zamilovali i Češi.

Zacapa Centenario XO

Výjimečný destilát Ron Zacapa Centenario XO je ještě o stupínek výše. Vyrábí se z pečlivě vybíraných rumů, které zrají 6 až 23 let v sudech, ve kterých byly prvotřídní vína, jemná cherry a robustní bourbony. Poté po dobu dvou let dozrává v sudech po koňaku.

Don Papa

Prémiová pochoutka z Filipín (konkrétně z ostrova Negros) se vyrábí v malých sériích. A protože se destiluje z nejlepších cukrových třtin na světě, patří k naprosté špičce. Rum Don Papa je charakteristický kombinací tónů kandovaného ovoce, vanilky a medu. Doba zrání je delší než sedm let a pití je doprovázeno unikátním chuťovým zážitkem. Aby ne, když v sobě skrývá duši filipínského hrdiny Papa Isia, který bez váhání položil život za svobodu své vlasti.

Diplomático Reserva Exclusiva

Na seznamu nesmí chybět ani velmi oblíbený rum z Venezuely Diplomático Reserva Exclusiva. Prémiový destilát s jemným a komplexním profilem se vyrábí ze směsi rumů, které zrály až 12 let. Popíjí se pomalu a když si k němu dáte kvalitní hořkou čokoládu, vaše chuťové pohárky zažijí nirvánu.

Trois Rivières

Z Karibiku pochází ty nejlepší rumy na světě a jedním z nich je i Trois Rivières, který se vyrábí fermentováním v jižních částech ostrova Martinik. Nabízí naturální a velmi silnou chuť, a to již od roku 1660. Pokud máte pocit, že v místě vašeho bydliště na žádnou z těchto prémiových značek nenarazíte, poohlédněte se po nich u specializovaného prodejce warehouse1.cz. Prodejce nabízí vysoce kvalitní rum ze všech koutů světa.

Publikováno: 27. 04. 2017

Kategorie: Strava

Autor: Adam

Tagy: jak poznat kvalitní rum | nejlepší rum | nejlepší značky rumu